X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Na styku jawy i snu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 00:02
"Księżniczka na opak wywrócona" to nowa propozycja Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakl reżyseruje Jan Englert, który do współpracy zaprosił m.in.: Małgorzatę Kożuchowską, Piotra Adamczyka, Ewę Konstancję Bułhak, Grzegorza Małeckiego.

 

"Księżniczka na opak wywrócona" jest jedną z najważniejszych komedii hiszpańskiego złotego wieku, a przy tym najwybitniejszym dziełem Pedra Calderona de la Barki. Jan Englert zdecydował się sięgnąć po nieco zmodyfikowaną wersję utworu, a dokładnie imitację, której dokonał Jarosław Marek Rymkiewicz. Czas akcji też został też nieco zmieniony przez reżysera, zamiast odległego XVII wieku, akcja dzieje się w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Gileta, młoda mężatka, marzy o innym niż dotychczas życiu. Nosi w sobie tęsknotę do bycia księżniczką. Gdy dziewczynę omyłkową wezmą za księżniczkę, rzeczywistość zacznie mieszać się ze snem.

- Jestem pewien, że w tym spektaklu każdy znajdzie coś dla siebie, nie tylko wesołego, ale i mądrego- mówi Jan Englert, reżyser spektaklu. -Warto pamiętać słowa Calderona, który twierdził, że życie i teatr jest snem-dodaje.

Małgorzata Kożuchowska, która w spektaklu wciela się w postać Diany, księżniczki mantuańskiej, dodaje, że jest to jeden z tych tekstów, który mimo upływu czasu nie starzeje się, jest aktualny i uniwersalny. - Każdy z aktorów występujących na scenie jest w stanie powiedzieć coś innego na jego temat, bo jest to tak pojemny tekst- dodaje Kożuchowska.

Obok Małgorzaty Kożuchowskiej na scenie zobaczymy m.in.: Piotra Adamczyka, Ewę Konstancję Bułhak, Grzegorza Małeckiego, Kingę Ilgner i Monikę Dryl.

W Teatrze Narodowym „Księżniczka”, której prapremiera miała miejsce 12 marca 1969 w Teatrze Polskim we Wrocławiu (reżyserował Włodzimierz Herman) wystawiana jest po raz pierwszy. Dramaty Calderona i Rymkiewicza gościły jednak na tej scenie trzy razy. W 1937 Antoni Cwojdziński wyreżyserował „Życie jest snem” Calderona . W 1985 roku Krystyna Skuszanka wyreżyserowała ten sam tekst w imitacji Jarosława Marka Rymkiewicza. W 1972 Adam Hanuszkiewicz wyreżyserował „Kochanków piekła” Jarosława Marka Rymkiewicza wg „El magico prodigioso” Calderona.

Premiera "Księżniczki na opak wywróconej" odbędzie się 24 kwietnia.

Magdalena Zaliwska
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Bliżej teatralnego życia Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2007 19:19
"Teatry warszawskie wczoraj i dziś w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden gen powoduje bezsenność

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2008 12:42
Odkrycie genu „sleepless” pomoże w leczeniu kłopotów z bezsennością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 września - (nie)przerwana lekcja

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2009 11:17
Paweł Passini 1 września rozpoczął teatralne "Jawne komplety..."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamlet a rebours

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 11:41
Najbardziej oczekiwana teatralna premiera jesieni już za nami. Na warszawskiej scenie przy Wierzbowej oglądać można „Tango” w reżyserii Jerzego Jarockiego. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwóch kłamców - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 12:36
19 listopada swą premierę na deskach Teatru Polskiego w Warszawie miał spektakl Macieja Wojtyszki "Kraina kłamczuchów". Dziś nasi czytelnicy mają szansę otrzymać podwójne zaproszenia na to przedstawienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marat/Sade – WYGRAJ BILET!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 10:03
Do repertuaru Teatru Narodowego powrócił spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej „Marat/ Sade”. Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bałkański Don Juan

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2009 14:43
Spotkanie Teatrów Narodowych w Warszawie trwa już od października. W tym tygodniu do stolicy przybyła grupa aktorów z Narodowego Teatru im. Iwana Wazowa w Sofii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Era książki elektronicznej? Ruszają audiobusy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 09:01
Dziś obchodzony jest Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji na warszawskie ulice wyjadą audiobusy. Specjalnie oznakowane pojazdy będą kursować na głównych warszawskich liniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncertowy cykl w Teatrze 6. Piętro

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 13:56
Cykl pięciu koncertów, podczas których wystąpią m.in. Urszula Dudziak, Kayah z zespołem Royal Quartet, zespół Kroke, Smolik oraz Leszek Możdżer, odbędzie się w lipcu i sierpniu w Teatrze 6. Piętro. Cykl ma być organizowany w teatrze w każde wakacje letnie.
rozwiń zwiń