X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Nowe "Niebezpieczne związki"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2008 12:15
Po raz drugi po tekst według powieści Pierre'a Choderlos de Laclos sięgnął Bartłomiej Wyszomirski.
Audio

Dziś w Teatrze Komedia premiera spektaklu - tylko dla dorosłych- Niebezpieczne związki. Po raz drugi po tekst według powieści Pierre'a Choderlos de Laclos sięgnął Bartłomiej Wyszomirski. Pierwszej interpretacji dokonał w 2004 na deskach Teatru Polskiego w Bielsko- Białej. „Nie dokonuję wiernego przeniesienia tamtego spektaklu”- zapowiada reżyser.

Bartłomiej Wyszomirski uważ, że Niebezpieczne związki są bardzo dobrym tworzywem teatralnym, są atrakcyjnym tematem, wprawdzie bardzo wymagającym, bo napisanym niezwykle trudnym językiem. Jednocześnie pozwalają na uruchomienie całej gry wyobraźni. To przenoszenie się z miejsca na miejsce, z którym mamy do czynienia w sztuce można w bardzo ciekawy sposób wykorzystać w teatralnej przestrzeni. Reżyser podkreśla, że to nie będzie taka sama interpretacja jakiej dokonał w Teatrze w Bielsko-Białej.

Posłuchaj co o swojej drugiej adaptacji "Niebezpiecznych związków" mówi Bartłomiej Wyszomirski (1,89 MB)

Sam spektakl przenosi widzów do Francji roku 1788, dokładnie w przeddzień wielkiej Rewolucji Francuskiej. Główną sprawczynią wszystkich intryg jest Markiza de Merteuil.

To chodzący potwór - mówi odtwórczyni tej roli, Adrianna Biedrzyńska – posłuchaj. (1,21 MB)

To właśnie ona prosi swojego byłego kochanka Viconte de Valmomta (Jan Jankowski) o pewną przysługę. Pragnie by uwiódł młodą, cnotliwą Cecile de Volange (Hanna Piaseczyńska), z którą jej były mąż planuje małżeństwo. Valmont ma jednak inne plany. Pragnie uwieść bogobojną mężatkę Madame de Tourvel (Magdalena Górska). Przebiegłej Markizie trudno uwierzyć, że jest to na miarę możliwości Valmomnta, dlatego prosi od niego pisemnego potwierdzenia.

Posłuchaj fragmentu spektaklu. (3,3 MB)

Rozpoczyna się misterna, wyrafinowana gra, w którą wikłają się coraz to nowe osoby, swoista rywalizacja w sztuce cynizmu.

Najbardziej szczerą i prawdziwa osobą okaże się Prezydentowa De Tourvel - mówi o swojej postaci Magdalena Górska. (301,12 KB)

Posłuchaj fragmentu spektaklu. (2,01 MB)

Według Adrianny Biedrzyńskiej spektakl jest godny uwagi z kilku powodów. „Myślę, że ten świat bardzo mało się zmienił. Zmieniły się pewne obyczaje sytuacyjne, natomiast charaktery się nie zmieniają. Byli okrutni i bezwzględni ludzie, są i nadal będą. Tak ten świat jest ułożony. Z drugiej strony zawsze są ofiary. Myślę jednak, że każdy z nas jest ofiara jakiegoś okrucieństwa, mniejszego czy większego. Tu nic się nie zmienia.

Premiera spektaklu „Niebezpieczne związki” już dziś (8 maja), o godzinie 19 na deskach Teatru Komedia. Na 9 maja zaplanowano premierę galową. W kolejnych dniach spektakl można będzie jeszcze zobaczyć: 10 i 11 maja o godzinie 16 i 19.30 oraz 24 i 25 maja o godzinie 19.

Magdalena Zaliwska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Ludzkie zachowania w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2008 12:33
Fred Apke znany jest z błyskotliwych obserwacji mechanizmów zachowań ludzkich. Kolejny spektakl –„Zimny prysznic”, który wyreżyserował w warszawskim Teatrze Komedia, jest tego doskonałym potwierdzeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ferid Lakhdar

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 14:00
Gościem prywatnej kolekcji będzie Ferid Lakhdar.
rozwiń zwiń