X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Woody Allen w Polonii - Konkurs rozstrzygnięty

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2008 08:47
Woody Allen podbił serca polskiej publiczności swoimi filmami. W ostatnim czasie na nasz rynek wydawniczy trafiły książki jego autorstwa. Od 15 listopada Allen triumfuje na deskach Teatru Polonia. Wszystko za sprawą premiery spektaklu „Bóg”.
Audio

Wraz z premierą spektaklu „Bóg” teatr Krystyny Jandy obchodzi swoje 3 urodziny. Kiedy aktorka i reżyserka otwierała dużą scenę, planowała, że pierwszych widzów powita spektaklem, którego ekranizację mogliśmy zobaczyć dzieki amerykańskiemu reżyserowi. Nie udało się. W zamian były „Trzy siostry” Antoniego Czechowa. Bardzo dobrze się stało, że ten spektakl prezentujemy właśnie teraz - przyznaje Krystyna Janda. Po zmaganiu, jakim było stworzenie nowej sceny, na taki manifest nie odważyłabym się nigdy. Po wielu teatralnych wieczorach, premierach wiem, że Woody Allen zasługuje na nasz entuzjazm, pracę i wiarę. Spektakl robimy dopiero teraz, jako jedna z wielu naszych propozycji. Jest na swoim miejscu i możemy kpić, śmiać się, cieszyć tym tekstem i tymi żartami z teatru, jego misji, biorąc dużo powietrza w płuca, bez skrepowania, zahamowań, grając od kulisy do kulisy, jak to się ładnie w środowisku nazywa.

O czym jest „Bóg"? Dwóch Greków zastanawia się jak zakończyć sztukę zgłoszoną do konkursu dramatycznego w starożytnych Atenach. Po chwili jednak okazuje się, że doskonale zdają oni sobie sprawę z tego, iż są tylko postaciami scenicznymi w sztuce napisanej przez kogoś innego, granej właśnie na scenie... Jak to u Allena bywa, tekst skrzy się humorem, uwydatniając nieprawdopodobny absurd otaczającego nas życia. Allen powtarza też kilkakrotnie przetwarzany żart. W pewnym momencie ze sceny pada pytanie: "Czy Bóg istnieje? Jeśli tak, to koniec. Trzeba będzie ponieść karę za grzechy. Wiadomość końcowa dla publiczności w formie przesłanki przyniesionej przez posłańca brzmi: Bóg umarł. Stop. Jesteście zdani na siebie. Stop."
Nie jest to sztuka, tylko po to, żeby się śmiać. Oczywiście nie będzie brakowało zabawnych scen, ale chodzi tu o coś głębszego. I to jest moim zdaniem główny walor tego tekstu. Myślę, że jest to spektakl dla bardziej wtajemniczonych - wyjaśnia Krystyna Janda.

'' Piotr Machalica, Maria Seweryn i Krystyna Janda - próba spektaklu, fot. Robert Jaworski

W trakcie spektaklu, będzie można usłyszeć głos samego Allena. Reżyser nagrał fragment tekstu specjalnie dla publiczności Teatru Polonia. Jak przyznaje Krystyna Janda ze zdobyciem tego typu materiału, nie było większych problemów. Wszystko odbyło się za pośrednictwem dyrekcji ambasady amerykańskiej, która zapytała, Allena czy zechciałby przeczytać fragment rozmowy telefonicznej. Po dwóch tygodniach Krystyna Janda otrzymała pozytywną odpowiedź. Przesłała tekst w języku angielskim Allenowi i w bardzo krótkim czasie otrzymała taśmę z nagraniem. Myślę, że to świadczy o tym, jakim  wspaniałym człowiekiem jest Woody Allen - dodaje Janda.

W spektaklu występują: Elżbieta Czerwińska, Maria Seweryn, Patrycja Szczepanowska, Michał Breitenwald, Piotr Machalica i Cezary Żak oraz aktorzy Teatru Montownia: Adam Krawczuk, Rafał Rutkowski, Marcin Perchuć i Maciej Wierzbicki. Autorem muzyki jest Paweł Mykietyn.

Sztuka Allena trafiła na polski rynek w 1987 roku. Wywołała duże zainteresowanie. Kilkakrotnie była wystawiana na polskich scenach, m.in. w Teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem, powstała też wersja zrealizowana dla Teatru Telewizji przez Wojciecha Biedronia.

Warto pamiętać, że 28 grudnia Woody Allen wystąpi wraz ze swoim zespołem (Woody Allen and his New Orleans Jazz Band) na pierwszym i jedynym koncercie w naszym kraju, w Sali Kongresowej.

Fragment spektaklu i rozmowy z twórcami.


KONKURS

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy podwójne zaproszenia na spektakle w dniach 24 i 26 listopada, na godzinę 18.

Pytanie konkursowe brzmi: Kto jest autorem muzyki do spektaklu „Bóg"?

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl

W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu, w treści odpowiedź, imię i nazwisko oraz wybrany termin spektaklu. Ze zwycięzcami konkursu skontaktujemy się drogą mailową.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Whatever Works" Allena

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2009 14:33
Po największym kinowym hicie w Polsce czyli produkcji "Vicky Cristina Barcelona" Woody Allen powraca z filmem "Whatever Works". Ponieważ dystrybutor (Kino Świat) ciągle nie może znaleźć adekwatnego polskiego odpowiednika tytułu, Małgorzata Kostro zwróciła się o pomoc w jego znalezieniu do słuchaczy audycji Ryszarda Jaźwińskiego "Trójkowo, filmowo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Och-Teatr

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2009 11:34
Och-Teatr właśnie tak będzie nazywała się nowa teatralna scena, która już niebawem pojawi się na kulturalnej mapie stolicy. Sceną przy Grójeckiej zarządzała będzie Krystyna Janda. Za wizerunek miejsca i program artystyczny będzie odpowiadała jej córka- Maria Seweryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurs ojcostwa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 09:34
Wydaje mu się, że ma znakomite poczucie humoru, wspaniałe podejście do kobiet, umie wyjść zwycięsko niemal z każdej opresji, jednym słowem doskonale łączy w sobie wszystkie przypisane do niego role. Z drugiej zaś strony przeżywa wewnętrzne rozterki i nie wie do końca jak odnaleźć się w codzienności. Tak w skrócie przedstawia się obraz „Ojca polskiego” w reżyserii i wykonaniu Rafała Rutkowskiego. W Teatrze Polonia trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą. Zapraszamy do obejrzenia materiału w
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niesympatyczny Romulus

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2009 12:48
To, że Krzysztof Zanussi wyreżyserował ponad 30 sztuk teatralnych, zdziwi z pewnością wielu. Większość spektakli miała jednak premierę poza granicami Polski. Nic dziwnego, że na tę najbliższą, w Teatrze Polonia, publiczność czeka z niecierpliwością. Bilety na „Romulusa Wielkiego” wykupione zostały z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
rozwiń zwiń