X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Kultura

Świąteczny Frymark Teatralny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2008 11:58
W ramach odbywającego się w Warszawie Świątecznego Frymarku Teatralnego można m.in. zakupić stroje i rekwizyty teatralne, skosztować świątecznych wypieków oraz przejechać się na oryginalnej karuzeli weneckiej. Najważniejsze atrakcje organizatorzy imprezy zaplanowali na ten weekend.
Audio

Z Kają Stępkowską z Instytutu Teatralnego w Warszawie rozmawia Andrzej Burgoński.

Jakie atrakcje przygotowaliście Państwo w ramach tegorocznego Świątecznego Frymarku Teatralnego?

Instytut Teatralny organizuje frymark już po raz drugi. W tym roku stwarza on możliwość zakupu wielu rzeczy związanych z teatrem, między innymi archiwalnych plakatów, programów, książek, wydawnictw audio. Przede wszystkim jednak jest okazja do nabycia kostiumów teatralnych i innych rekwizytów. Przekazane nam zostały przez kilkanaście stołecznych teatrów. Frymark odbywa się dzięki uprzejmości tych instytucji, przy wsparciu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. W ten sposób możemy zaprezentować wycinek przepastnych magazynów z kostiumami i innymi teatraliami, udostępnić je przeciętnemu widzowi, który praktycznie nigdy nie ma szansy zajrzeć do miejsca ich składowania. Tutaj ma okazję nie tylko obejrzeć stroje, ale także przymierzyć je, a nawet zakupić. Kostiumy otrzymaliśmy jako już niepotrzebne. Część z nich została nam oddana w komis. Jest ich w sumie kilkadziesiąt, głównie suknie, sukienki, różnego rodzaju marynarki, dziwne gorsety z różnych epok i różnych spektakli. Mamy także nakrycia głowy: kapelusze, hełmy, fantastyczne czapki - niby głowy ptaków, niby kwiaty. Stroje te stanowią bazę tegorocznego frymarku, gdyż w tym roku postanowiliśmy się skupić głównie na nich. Można ich śmiało używać w życiu codziennym - nosić po przerobieniu lub zachowaniu niektórych elementów. Natomiast kolorowe kostiumy z cekinami, a więc te bardziej fantazyjne, nadają się doskonale na karnawałowe bale i na Sylwestra.

Jakie inne rekwizyty kupić będzie można podczas frymarku?

Na przykład fragmenty scenografii, między innymi blisko dwumetrową kość pochodzącą z teatru lalkowego. Używana była w spektaklu jako rekwizyt. Jest wykonana ze specjalnej lekkiej masy, tak by można ją było swobonie nieść. Mamy także sporo innych rekwizytów z teatrów lalek, między innymi różnego typu kukiełki: takie którymi można manipulować oraz pacynki, w które wkłada się rękę, by nimi poruszać.

 

Wnętrza Instytutu Teatralnego wypełnią także stoiska z rękodziełem...

Bardzo zależy nam na tym, by frymarkowi towarzyszyła rodzinna, przyjazna atmosfera. W sobotę i niedzielę rozstawionych zostanie blisko 30 takich stoisk. Znaleźć będzie moźna na nich czapki, szaliki, torby, biżuterię i ceramikę. Są to rzeczy wykonane przez artystów, zarówno trudniących się rękodzielnictwem na co dzień, jak również zajmujących się nim hobbystycznie. Obecne będą także stoiska z lalkami wykonanymi przez artystów. Znaleźć będzie tu można lalki różnego typu: gałgankowe, w formie poduszek czy pacynkowate. Sporą atrakcją będą również lalki Pawła Althamera, z których się bardzo cieszymy. Stoiska rozstawione zostaną w małej i dużej Galerii Instytutu Teatralnego. Poza tym we wnętrzach budynku zainscenizowana zostanie garderoba teatralna.

Jakie inne jeszcze wydarzenia towarzyszyć będą tegorocznej imprezie?

Wydarzenia programu artystycznego rozgrywać się będą w pomieszczeniu Instytut Cafe. Tu w pobliżu choinki umieszczona zostanie scena, na której w sobotę i w niedzielę odegrane zostanie przedstawienie lalkowe dla dzieci. Wczesnym popołudniem znani artyści czytać będą najmłodszym bajkę w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W międzyczasie odbywać się będą koncerty. Z różnych stron Instytutu popłynie muzyka na żywo. Zaprosiliśmy do udziału w projekcie kilku muzyków. Zaprezentują oni specjalny program kolędniczy, zawierający muzykę z różnych stron świata. W sobotę i niedzielę od 11:00 do 20:00 odbędą się warsztaty dla dzieci o dość nietypowym programie. Najmłodsi uczestnicy frymarku robić będą podczas nich bombki z piór, kartki świąteczne ze śmieci, a także łańcuchy z futra i różnych innych materiałów, których normalnie nie używa się do wyrabiania tego typu przedmiotów. Poza tym odbędzie się wypiekanie pierników, które dzieci wcześniej wykonają z ciasta i własnoręcznie ozdobią. Warsztaty mają na celu integrację uczestników frymarku. Przy stole siedzieć będą zarówno dzieci, jak też ich rodzice. Wspólnie robić będą nietypowe rzeczy, które później zawisną na domowych choinkach.

Będzie można spróbować także różnego rodzaju potraw...

Będą to świąteczne smakołyki z różnych regionów Europy: pierniki, ciastka, cukierki i babeczki jakie przy okazji światecznych jarmarków jada się w Anglii, a także typowe dla Niemiec i Francji napoje: alkoholowy i bezalkoholowy glogg, herbata korzenna oraz gorąca czekolada w różnych postaciach.

 

Niektóre atrakcje czekać będą na uczestników frymarku przed budynkiem Instytutu Teatralnego...

Jedną z nich jest autentyczna karuzela wenecka. Ma osiem metrów średnicy. Wyprodukowana została we Włoszech, a odrestaurowana w Szwajcarii. W naszym kraju są tylko dwie takie karuzele. Jedna znajduje się w lunaparku na południu Polski i działa głównie na rynku w Katowicach. Natomiast drugą udało nam się sprowadzić z lunaparku w Bydgoszczy i postawić na te kilka dni przed Instytutem. Jest dostępna dla wszystkich, a bilety na nią są bardzo tanie.

Obok karuzeli stoi holenderska katarynka...

Przyjechała do nas z Amsterdamu. Takich katarynek zostało w Holandii już bardzo mało. Są bardzo typowe dla tamtejszej tradycji jarmarcznej. Wykorzystuje się je w trakcie karnawału oraz czasem w lunaparkach. Prezentowaną przy budynku Instytutu Teatralnego katarynkę wykonał własnoręcznie, na wzór starych katarynek jej właściciel. Opracował także jej cały mechanizm. To bardzo ciekawy eksponat. Warto przyjść do Instytutu i przyjrzeć się z bliska temu swoistemu dziełu sztuki.


Świąteczny Frymark Teatralny w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1) potrwa do niedzieli 21 grudnia.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kurs ojcostwa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 09:34
Wydaje mu się, że ma znakomite poczucie humoru, wspaniałe podejście do kobiet, umie wyjść zwycięsko niemal z każdej opresji, jednym słowem doskonale łączy w sobie wszystkie przypisane do niego role. Z drugiej zaś strony przeżywa wewnętrzne rozterki i nie wie do końca jak odnaleźć się w codzienności. Tak w skrócie przedstawia się obraz „Ojca polskiego” w reżyserii i wykonaniu Rafała Rutkowskiego. W Teatrze Polonia trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą. Zapraszamy do obejrzenia materiału w
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na styku jawy i snu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 00:02
"Księżniczka na opak wywrócona" to nowa propozycja Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakl reżyseruje Jan Englert, który do współpracy zaprosił m.in.: Małgorzatę Kożuchowską, Piotra Adamczyka, Ewę Konstancję Bułhak, Grzegorza Małeckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezwzględny manipulator

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 10:13
„Judaszek” to nowa propozycja Teatru Ateneum. Spektakl jest adaptacją powieści „Państwo Gołowlewowie” Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego mistrzem nazywał sam Fiodor Dostojewski. O spektaklu ze swoimi gośćmi: Izabellą Cywińską- dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, Andrzejem Bubieniem- reżyserem spektaklu, Przemysławem Bluszczem- odtwórcą roli Porfirego, Piotrem Salaberem- twórcą muzyki i Jurijem Wasilkowem odpowiedzialnym za ruch sceniczny w "Rozdrożach kultury" rozmawiał Andrzej Matul.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debiut Anny Polony

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 09:29
"Pan Jowialski" to nowa propozycja Teatru Polonia. Za reżyserię i opracowanie tekstu odpowiadają Anna Polony i Józef Opalski. Zobacz wideo z próby! Fragment spektaklu i rozmowa z twórcami.
rozwiń zwiń