X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Kultura

Jak rodziła się nasza niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 11:56
Z okazji obchodów 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego można było zobaczyć przedstawienie Służewskiego Domu Kultury„Polonia Restituta, czyli jak rodziła się niepodległość”. Spektakl wyreżyserował Janusz Kukuła.
Audio

Reżyser zaprosił do współpracy takich aktorów jak: Andrzej Ferenc, Stanisław Brudny, Mariusz Bonaszewski i Krzysztof Gosztyła oraz chór pod dyrekcją prof. Wiesława Jelenia. Spektaklowi towarzyszyła wystawa rzeźb Bogusława Niedźwiedzkiego pt. „Polska orłami rzeźbiona”.

Z Januszem Kukułą rozmawiała Magdalena Zaliwska

Jest pan współautorem scenariusza do spektaklu „Polonia Restituta, czyli jak rodziła się niepodległość” wraz z Andrzejem Sową, Henrykiem Sekulskim, Zbigniewem Jerzyną. Dlaczego zdecydowali się panowie właśnie poprzez widowisko teatralne, odświeżyć kartę 1918 roku z naszej historii?

Wydaje mi się, że o odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, należy przypominać codziennie. Gdyby nie tamte wydarzenie nie byłoby wolnej Polski i możliwe, że tę rozmowę prowadzilibyśmy po niemiecku albo po rosyjsku. Korzystając z okazji zbliżającej się 90. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości w jakiś syntetyczny sposób, na miarę naszych możliwości i umiejętności, postanowiliśmy opowiedzieć o tamtych wydarzeniach. Czy nam się to udało? O odpowiedź należy zapytać widzów.

Z pewnością nie wszyscy nasi czytelnicy mieli możliwość i okazję by zobaczyć spektakl.  Czy może opowiedzieć pan o czym mówi „Polonia Restituta…”?

Staraliśmy się przedstawić najważniejsze sceny tamtego okresu, zaczynając od 1916 roku a kończąc na 1918 roku, zatapiając je w materii poetyckiej, która była emanacją uczuć Polaków. Do tego dołączyliśmy piękne pieśni i wiersze. W tym spektaklu nie pada ani jedno słowo przez nas wymyślone. To przedstawienie można określić jako poetycko- historyczne.

11 listopada po raz 90. uczcimy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Czy pana zdaniem pamiętamy o bohaterach tamtego czasu, dzięki którym możemy żyć w wolnym kraju?

Trudno jest  odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że tu najważniejsze jest młode pokolenie. To do nich adresowane jest nasze przedstawienie, bo starsi widzowie pamiętają tamte wydarzenia bardzo dobrze. Miałem tego dowody za kulisami, po skończeniu przedstawienia. Młodzi ludzie, którzy do mnie podchodzili mówili, że było to dla nich ważnie, ujmujące przedstawienie. Myślę, że ważne jest wzruszenie, które wywołuje ten spektakl, bo przecież emocje muszą odgrywać rolę nawet jeśli mówimy o wydarzeniach tak odległych. Bardzo bym chciał, żeby Polacy pamiętali o tamtych bohaterach i wydarzeniach. To były niepowtarzalne przeżycia. Państwo odżyło na nowo po 123 latach niewoli. Państwo, które powstało z trzech różnych organizmów, różnych tradycji potrzebowało dużo czasu by odrodzić się na nowo. Kilka pokoleń Polaków żyło w niewoli marząc o wolności.  Udało się, dzięki czemu powstało rzeczywiście wspaniałe państwo.

Myślę, że warto wspomnieć o tym, że  ludzie nie zmieniają się. Ciągle marzą o tym samym. O wolności, o spokoju, pięknie, dobru. Na pewno istnieje bardzo ścisły związek między pokoleniami. Tyle tylko, że nie zawsze potrafimy to wydobyć z magmy codzienności. Nie zawsze też starsze pokolenie docenia młodzież i często się na nią narzeka. Ja tego nie robię. Uważam, że współczesna polska młodzież jest tak samo wspaniała jak ta, która wywalczyła niepodległość.

Nie ma pan poczucia, że gdy młodzi ludzie słyszą np. hasło- spektakl z historią w tle- często reagują sceptycznie?

Z całą pewnością, często tak jest. Myślę jednak, że równocześnie  duża część młodzieży interesuje się historią i jest ona dla nich ważna. Jeżeli w jakimś np. spektaklu pojawiają się elementy emocjonalne, to przemawia to także do nich. Człowiek wzrusza się z tego samego powodu, niezależnie czy jest starszy, czy młodszy. Nie widzę tu większego problemu jeśli chodzi o odbiór sztuki. O historii trzeba mówić w każdy z możliwych sposobów. Zarówno poprzez teatr, film  jak i literaturę. Każda droga jest dobra. I tak najważniejsze dzieje się w jednostce. Nie możemy tu mówić o odczuciach zbiorowych, bo przecież to jest nienazywalne. Każdy musi znaleźć swoją własną drogę, bo historia jest nauczycielką życia. To jest prawda niepowtarzalna. Jeśli nie chcemy się uczyć tej historii, to się jej nie nauczymy. Każdy marzy jednak o tym, by być zatopionym w tym nurcie czasu i wiedzieć  co się wydarzyło. Dzięki temu będziemy mogli mówić co się wydarzy, a od tego zależy los nas wszystkich.

Fragment spektaklu
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2008 08:13
Cały ciąg zdarzeń był z góry do przewidzenia. Na Zachodnich Bałkanach nie ma rozwiązań dobrych – wszystkie są złe, tylko niektóre są mniej złe niż inne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Splendor spływa na Polskie Radio

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 08:09
Teatr Polskiego Radia przyznaje dziś swe doroczne nagrody. Dostaną je Krzysztof Kolberger i Stanisław Brudny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwa Teatry" zaskoczyły frekwencją

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 15:40
Dziś wieczorem poznamy laureatów X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Z roku na rok festiwal przyciąga coraz większą publiczność.
rozwiń zwiń