X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Kultura

Lem w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2008 11:52
11 września odbędzie się pierwsza premiera "Bajek robotów" w nowo powstałym teatrze Anny Goronostaj - Teatrze Capitol. Aż 350 widzów, którzy zasiądą w czerwonych, aksamitnych fotelach, będzie mogło przekonań się o tym , że „Bajki robotów” Stanisława Lema nie są tylko tekstem trudnym w odbiorze, a wręcz przeciwnie- bawią i śmieszą.
Audio

Premiera, którą zobaczymy w Teatrze Capitol może być wydarzeniem historycznym, bo jak zapowiada Maria Ciunelis, reżyserka  spektaklu: „To pierwsza teatralna realizacja prozy Lema. Wcześniej, o ile dobrze pamiętam, w teatrze zawodowym, grano tylko coś według Lema w zamierzchłych czasach w Ateneum”.

„Bajki robotów” to stanowiący zamkniętą całość zbiór kilkunastu opowiadań, które wydane zostały po raz pierwszy w 1964 r. Swoją formą nawiązują do modelu klasycznej baśni. Ich wyjątkowość polega jednak na tym, że Lem miejsce akcji przeniósł do kosmicznej przestrzeni, a bohaterami uczynił istoty mechaniczne.

Maria Ciunelis postanowiła przenieść na scenę cztery – z kilkunastu - opowiadań tj.: „Białą śmierć”, „Król Globares i mędrcy”, „Przyjaciel Automateusza” , „O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali” . Wymienione „Bajki” zostały zredagowane na potrzeby teatru i poukładane w taki sposób, by tworzyły spójną całość.  Bohaterem „Bajek” Lema jest istota rozumna, której brak rozumu. Czysty humor, dowcip słowny, aktorskie gagi sprawiają, że drugim bohaterem tego spektaklu  jest też  „Śmieszność”, która towarzyszy nam według Lema zawsze i wszędzie. Zgadza się z tym Maria Ciunelis, która zapowiada , że chce skończyć ze stereotypem Lema, jako autorem tylko trudnych tekstów. „Podjęłam się realizacji tego spektaklu dlatego, że Lem mnie bawi. Co prawda jest to trochę przewrotny i może czarny humor, ale Lem mnie ciągle śmieszy”. 
Premierę spektaklu zaplanowano na 11 września. Na scenie zobaczymy: Agatę Sasinowską, Andrzeja Deskura, Jacka Kawalca, Marcina Kołaczkowskiego, Cezarego Morawskiego, Maksymiliana Rogackiego, Piotra Suzina i Piotra Makarskiego.


Obejrzyj film z próby:

Próba "Bajek robotów"

 


WYGRAJ BILET:
Premierę „Bajek robotów” zaplanowano na 11 września. Kolejne spektakle odbędą się: 12, 14, 19, 20 września.
Na naszej stronie możliwość wygrania podwójnego zaproszenia na spektakl w dniu 16 września.
Pytanie konkursowe brzmi:
Pierwsze wydanie "Bajek robotów"  zawierało także trzy opowieści , stanowiące zalążek nowego cyklu. Jakiego?


Odpowiedzi należy przesyłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl
W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu - „Bajki robotów”.
Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą mailową.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wspomnienie o Lemie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2009 09:29
Z okazji 88. rocznicy urodzin Stanisława Lema do księgarń trafi wyjątkowa książka - wspomnienie. Autorem publikacji jest syn Stanisława Lema - Tomasz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Teatry Warszawy 1939"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2009 20:10
O świetnej książce Tomasza Mościckiego zatytułowanej „Teatry Warszawy 1939".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kulturalna Europa" o Grecji i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2010 23:00
W audycji "Kulturalna Europa" o książce "Greckie pomidory" i seminarium poświęconym Michaiłowi Czechowowi.
rozwiń zwiń