X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Kultura

Lekkomyślna siostra

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2009 15:58
Na scenie przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą „Lekkomyślnej siostry”. Z tekstem mistrza polskiego naturalizmu teatralnego- Włodzimierza Perzyńskiego- postanowiła zmierzyć się Agnieszka Glińska, którą, po kilku latach przerwy, publiczność ponownie zobaczy na scenie.
Audio

 

„Lekkomyślną  siostrę” Włodzimierz Perzyński napisał w 1907 r. Jak sam oświadczył po latach, uczynił to za namową Stanisława Ostrowskiego, aby wypłacić się z zaciągniętej zaliczki.

Badacze wskazują na dwa wątki, które były impulsem dla mistrza polskiego naturalizmu, do napisania komedii. Pierwszym był zawód miłosny, którego doznał podczas pobytu w górach miodoborskich nad Zburczem. Sercem poety zawładnęła młoda, ziemiańska panna. Uczucie to było tak silne, że Perzyński bardzo szybko zaproponował jej małżeństwo. Zawód był duży, kiedy ze względu na niski status społeczny wybranka jego serca, odrzuciła oświadczyny. Źródła podają, że przez to bolesne doświadczenie Perzyński zamilkł na blisko rok. Doświadczył biedy. Trudno powiedzieć jak skończyłyby się jego losy, gdyby nie pomoc przyjaciół, którzy pomogli mu w zdobyciu funduszy na napisanie tekstu sztuki. Przez długi czas Perzyński szukał tematu. Pomysł narodził się podczas rozmowy z pewną młodą kobietą, z którą dzielił się wiadomością, że ich wspólny znajomy filtruje z panią X. Rozmówczyni zauważyła, że owa panna powinna być ostrożna, bo skutki ewentualnego rozwodu z małżonkiem byłyby tragiczne. Pochodziła z ubogiej rodziny i to dzięki małżonkowi zapomniała co to znaczy cierpieć niedostatek. Nie powinna być lekkomyślną. Te ostatnie słowa ugrzęzły w wyobraźni Perzyńskiego. Lekkomyślna siostra...Lekkomyślna siostra...Doskonały tytuł komedii! I tak z tytułu powstał utwór. Wspominał po latach Adam Grzymała- Siedlecki.

Fragmenty spektaklu i rozmowy z twórcami


Napisanie tekstu zajęło Włodzimierzowi Parzyńskiemu zaledwie dwa tygodnie (wprowadzenie poprawek trwało około dwudziestu dni). Próby trwały sześć dni. 12 listopada 1904 roku odbyła się premiera spektaklu. W latach 1904- 1906 sztukę grano dziesięć razy. Pomyślne przyjęcie komedii przez publiczność zagwarantowało kolejne realizacje teatralne. 31 grudnia 1904 roku odbyła się kolejna premiera w Krakowie. 15 stycznia 1905 w Warszawie. Sztuka miała także  dwie premiery w Teatrze TV. Pierwszej realizacji w 1974 roku dokonała Krystyna Meissner, drugiej w 1991 roku Andrzej Ziębiński. Agnieszka Glińska, która przyzwyczaiła publiczność do dosć oryginalnych rozwiązań scenicznych z pewnością i tym razem kilkakrotnie zaskoczy, tym bardziej, że akcję dramatu przeniosła w lata trzydzieste. Maria (Agnieszka Glińska) podejmuje decyzję o ucieczce do Wiednia w celu związania się z bogatym arystokratą. Opuszcza męża (Zbigniew Zamachowski) i zaledwie rocznego synka. W wyniku nagłej śmierci kochanka, postanawia powrócić  do Warszawy. Decyzja wywołuje sprzeciw rodziny, jednak do czasu…,  kiedy dowiadują się, że stała się właścicielką pokaźnego majątku.

„Maria zdecydowała się na wolność. Helena, czyli postać, z którą ja się zmagam, też bardzo by chciała zrobić taki krok. Jest nieszczęśliwa, ponieważ spotkało ją wiele trudnych sytuacji, ale z drugiej strony nie potrafi decydować o sobie. Nigdy nie zdecyduje się na wolność, dlatego tak bardzo nienawidzi tytułowej „Lekkomyślnej siostry". W niej widzi to, czego nie ma sama”- powiedziała Polskiemu Radiu Ewa Konstancja Bułhak, która wcieliła się w postać Heleny.
Nas scenie pojawią się jeszcze m.in.: Krzysztof Stelmaszyk, Ewa Konstancja Bułhak, Paweł Paprocki, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Glińska, Patrycja Soliman, Piotr Grabowski, Wiesława Niemyska.

Twórcy premierę spektaklu zaplanowali na 14 lutego 2009 roku na scenie przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Magdalena Zaliwska


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Hamlet a rebours

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 11:41
Najbardziej oczekiwana teatralna premiera jesieni już za nami. Na warszawskiej scenie przy Wierzbowej oglądać można „Tango” w reżyserii Jerzego Jarockiego. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobry rok Teatru Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 12:50
- To był rok wielu udanych premier, wielu dobrze zagranych ról, fantastycznej frekwencji- tak, to co działo się na scenie Teatru Narodowego podsumowuje Jan Englert. Dyrektor tej sceny zapowiada, że w planach repertuarowych na 2010 znalazło się wiele ciekawych tytułów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marat/Sade – WYGRAJ BILET!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 10:03
Do repertuaru Teatru Narodowego powrócił spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej „Marat/ Sade”. Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia.
rozwiń zwiń