X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Kraków: "Projekt Pamięć" w Żydowskim Muzeum Galicja

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 12:52
Portrety z wizerunkiem żydowskiego chłopca Kalmana, który zginął w czasie II wojny światowej, można od wtorku oglądać na wystawie "Projekt Pamięć" w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Autorką obrazów jest Roz Jacobs, Amerykanka o polskich i żydowskich korzeniach.
Kraków: Projekt Pamięć w Żydowskim Muzeum Galicja
Foto: Portret Kalmana/ mat. prasowe

Zwiedzający muzeum zobaczą także rodzinne zdjęcia Jacobs. - Obok ekspozycji nikt nie przejdzie obojętnie, wzruszy ona każdego- mówi Anna Janeczko, opiekunka wystawy.

Poprzez ukazanie historii jednej rodziny, wystawa podejmuje tematykę pamięci i utraty oraz ilustruje siłę sztuki, dzięki które można "wskrzeszać" nieżyjące postacie. - Szczególnie ciekawym elementem jest 10-minutowy film pokazujący proces twórczy Jacobs, w którym wypowiada się także ocalała z getta warszawskiego, matka artystki- dodała Janeczko.

Projekt zrodził się z potrzeby przywrócenia do życia Kalmana- nieżyjącego już chłopca, który był wujem Roz Jacobs, a którego znała tylko z opowieści matki. Portrety Kalmana powstały w oparciu o jego jedno zachowane zdjęcie.

- To wyjątkowe przedsięwzięcie. Próba przywołania  pamięci o zamordowanym chłopczyku, opowieść o nim snuta przez jego siostrę - dziś amerykańską matkę i babcię - malowany wciąż na nowo przez autorkę, jak mantra, jego portret, wszystko to służy wydobyciu z nicości tego kruchego bytu" - opisała ekspozycję reżyserka Agnieszka Holland.

Wystawa Roz Jacobs jest elementem szerszego projektu edukacyjno-historycznego. W krakowskim muzeum odbywają się też warsztaty plastyczno-edukacyjne, na których uczestnicy nauczą się m.in. malować portrety ludzkie.

W Krakowie, ekspozycja prezentowana będzie do końca lipca. Później przeniesie się do Włocławka. Wcześniej gościła m.in. w Oświęcimiu, Sosnowcu, Tychach i Zamościu. 

PAP/ KM

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Żydowskie serce Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:00
Krakowska dzielnica Kazimierz ma 700-letnią tradycję. Zniszczona w czasie II wojny światowej, odżywa, m.in. dzięki Festiwalowi Kultury Żydowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz tętni życiem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 15:11
W Krakowie trwa 21. Festiwal Kultury Żydowskiej. Za chwilę półmetek. Zapytaliśmy Mirona Zajferta o wrażenia z pierwszych dni tej imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieśni jidysz w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 00:00
W ramach 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej każdy może zaśpiewać dawne pieśni jidysz. Wystarczy wziąć uział w warsztatach prowadzonych przez Jeffa Warschauera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerozolima w Krakowie - "7@nite. Synagogi nocą"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 20:25
Tegoroczna edycja imprezy "7@nite. Synagogi nocą" skupia się na mieście, które można nazwać na 70 różnych sposobów. Jerozolimie.
rozwiń zwiń