X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Sztuka, Afryka a stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 14:30
Sztuka stanu wojennego - czasu buntu i poszukiwania stref wolności, to zagadnienia poruszane na bardzo ciekawej wrocławskiej wystawie "Mógłbym żyć w Afryce".
Audio

Tytułu wystawy, która otwarta zostanie 29 stycznia w Galerii Awangarda BWA może zmylić. Nie chodzi o sztukę inspirowaną Czarnym Lądem, a o reakcję artystów na burzliwe lata 80. Młodzi ludzie szukali alternatywy dla dwóch dostępnych opcji: kariery w PZPR lub zaangażowania w związane z Kościołem środowiska opozycyjne. Powstawały anarchistyczne graffiti, spontanicznie organizowane w prywatnych mieszkaniach wernisaże, ludzi łączył festiwal w Jarocinie.

Wystawa "Mógłbym żyć w Afryce" wzięła swój tytuł z filmu o postpunkowej, reggae‘owej grupie Izrael, nakręconego przez młodego Holendra, Jacquesa de Koninga, który pod koniec trwania stanu wojennego wylądował w Polsce i rozmawiając z członkami zespołu próbował zrozumieć, co tu się dzieje.


Ważym elementem wystawy "Mógłbym Żyć w Afryce" jest pokazanie, że sztukę lat 80. inspirowała swobodna wymiana kultury (ludzie rejestrowali koncerty, dzielili się płytami, kopiowali dla siebie książki).

- Wystawa skupia się na takich formach reakcji na rzeczywistość lat 80., które wyrażały się w anarchicznym sprzeciwie wobec zakleszczonego systemu, na szukaniu alternatywnej ekonomii działania i spontanicznych, prymitywnych sposobach komunikacji opartych na samoorganizacji, kopiowaniu, wymianie. Na bezkompromisowym zaangażowaniu i jednoczesnym szukaniu dystansu. Jest o dzikich czasach, kiedy palono zioła i odlatywano z Babilonu do ciepłych krajów - pisze kurator wystawy Michał Woliński.

We wrocławskiej BWA prezentowane jest dokumentujące bunt z lat 80-tych malarstwo, szablony, ziny, instalacje, zdjęcia, a także filmy archiwalne. W sztuce wracano do prostych form, sięgano po kolaż, przetwarzano odpadki popkultury. Na przykład obraz "Ganja", autorstwa Marka Sobczyka, przedstawia generała Jaruzelskiego palącego marihuanę. Na wystawie można także zobaczyć fotograficzny zapis akcji Zbigniewa Libery. W zakładzie karnym w Hrubieszowie artyście udało się przekonać strażników do otwarcia na więziennym spacerniaku plaży.

Na wystawie "Mógłbym żyć w Afryce" znalazły się także prace m.in. Zbigniewa Libery, Mirosława Bałki i Józefa Robakowskiego.

Ekspozycja we wrocławskiej Galerii Awangarda BWA potrwa od 29 stycznia do 27 lutego.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wreszcie KwieKulik

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 09:38
We Wrocławiu zostanie otwarta retrospektywna wystawa prac grupy artystycznej KwieKulik. Jest to pierwsza próba pokazania tego fenomenu artystycznego polskiej sztuki XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fragment Bałki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 12:00
W Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim otwarto pierwszą na świecie retrospektywną wystawę prac Mirosława Bałki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niegrzeczne dziewczyny

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 13:21
Bycie niegrzeczną daje siłę do walki o własną przestrzeń. Najbardziej niepokorne z artystek działają w Bunkrze Sztuki (zobacz zdjęcia).
rozwiń zwiń