X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Świat lalek, czyli Bellmer w Japonii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 18:00
Rozmowa o fenomenie japońskiej lalki.
Audio

Kolejną audycję z cyklu "Słowa po zmroku" poświęciliśmy związkom Hansa Bellmera i jego idei lalki ze współczesną kulturą japońską. Okazją do rozmowy na temat dzieła - urodzonego w Katowicach niemieckiego surrealisty - była wystawa "Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii".

Lalka w Europie jest dzięki Japończykom – mówił Marek Zieliński, dyrektor Ars Cameralis. – Sami Japończycy definiują ją na różne sposoby. To jest coś więcej niż tylko lalka, to jest ten Japanese style. Oni stają się lalką: upodabniają się do niej.

Lalka dla Japończyków jest szczególnym przedmiotem, który w kulturze japońskiej ma długą tradycję. Osoba tworząca lalkę uczestniczy w mistycznym procesie. – Yotsuya Simon jest artystą, stworzył swój własny sposób widzenia lalki. Lalka u niego staje się odzwierciedleniem postaci tylko w jednym momencie – w momencie kreacji. Kiedy artysta ją kończy, lalka umiera, staje się przedmiotem. Nie niesie już żadnych idei – wyjaśnia Marek Zieliński.

O fenomenie lalki, różnicach między postrzeganiem jej w kulturze Zachodu i Wschodu oraz o twórczości Hansa Bellmera i kontekstach, w jakich lalki występują we wschodniej kulturze, z Michałem Nowakiem rozmawiali: Marek Zieliński - dyrektor Ars Cameralis, Simon Yotsuya - japoński twórca lalek oraz Sławomir Rumiak i Takio Sugawara – kuratorzy  wystawy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Hanami - Kwiat wiśni

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2009 12:41
Japoński zwyczaj każe celebrować Hanami, czyli wspólne podziwianie rozkwitu wiśni wraz z rodziną i przyjaciółmi. Zapracowani do utraty tchu Japończycy wylegają tłumnie do parków, aby przypomnieć sobie o sprawach najistotnieszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japońskie Centrum w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2009 15:58
Muzeum Sztuki i Technologii Japońskiej Manngha nie ma analogii, nie tylko w Polsce, ale także w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria potrzeb Polaków

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 17:51
– Świadomość naszych potrzeb ułatwia nam panowanie nad emocjami – podkreślają kuratorki wystawy "Przedmiot pożądania".
rozwiń zwiń