X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Animacja eksperymentalna

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2010 19:55
Filmy Normana McLarena - pioniera animacji awangardowej, pokazywane są w Centrum Sztuki WRO.
Audio

McLaren przez większość życia był związany z National Film Board of Canada w Montrealu, gdzie w 1942 roku założył sekcję i studio filmu animowanego. Zrealizował w nim ponad 60 filmów, za które otrzymał 200 międzynarodowych nagród, w tym Oscara, Złotą Palmę i BAFTA.

Wprowadził do kanonu technik animacyjnych "non-camerowe" metody bezpośredniego oddziaływania na taśmę optyczną: w swoich wczesnych eksperymentach zmywał z niej emulsję i obraz, a na tak wyczyszczonym nośniku ręcznie malował i wydrapywał, klatka po klatce, kolejne frazy filmu. Całe życie poszukiwał dodatkowych możliwości i materiałów wizualnych: wykorzystywał zdjęcia mikroskopowe, wielokrotne ekspozycje, ruch zwolniony, wykresy i kompozycje abstrakcyjne, łączył film animowany z dokumentalnym, używał lalek, "ożywiał" wycinanki, eksperymentował z graficzną reprezentacją dźwięku.

Poszukując jedności pomiędzy warstwą wizualną a akustyczną filmu, McLaren wykorzystał możliwości animacji w celu zintegrowania muzyki i obrazu. Komponowana przez niego, poprzez odręczny rysunek bezpośrednio na taśmie, syntetyczna ścieżka dźwiękowa, była podstawą dla obrazu, który stanowił jej barwne odwzorowanie i zwielokrotnienie. W rezultacie można równolegle "oglądać to, co się słyszy". Na filmach stworzonych tą właśnie techniką, nazwaną przez McLarena "animated sound", koncentruje się prezentowana wystawa.

Wystawę Normana McLarena "Synchronie. Musique Optique" można oglądać do 15 sierpnia w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu.

(źr. mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: mclaren Wrocław wystawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Reksio ma pomnik

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2009 10:33
W Bielsku-Białej odsłonięto pomnik psa Reksia - bohatera znanej kreskówki dla dzieci. Pomnik odlany jest z brązu, ma 90 centymetrów długości i waży 120 kilogramów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmagania z animacją

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2009 16:39
Piotr Dumała w tym roku zaskoczył publiczność 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Do Wrocławia przywiózł swój pierwszy film aktorski „Las”. Dlaczego po 25 latach tworzenia animacji zdecydował się na taki krok? Reżyser wyjaśnił to w rozmowie z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Chip i Dale wdychali hel?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 13:11
Dowiedz się, dlaczego hel podwyższa nam głos i poznaj trendy na rynku przenośnych odtwarzaczy filmów
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rysunki, grafiki oraz fotografie J.Tarasina

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2010 15:49
Kilkadziesiąt prac polskiego artysty można będzie oglądać od piątku (6 sierpnia) w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" we Wrocławiu.
rozwiń zwiń