X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Kultura

Nikt nie wygrał Samsunga

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2008 13:35
Jury piątej edycji konkursu Samsung Art Masters postanowiło nie przyznawać pierwszej nagrody. Prace pokazywane na wystawie godzą poszukiwania formalne z dużą rolą tematu. Nie popadają w większości ani w skrajny estetyzm, ani w zaangażowanie. Na pokonkursowej wystawie pojawiły się prace pięciorga równorzędnych tegorocznych laureatów, oraz szóstki wyróżnionych.
Audio

 

Tradycyjnie już na tym konkursie dominują nowe media, szczególnie sztuka wideo. Jurorzy podkreślają jednak, że źródłem tego nie jest żadna specyfika lub profil samej nagrody, a jedynie forma i jakość zgłaszanych prac. W tym roku w gronie laureatów i tak znalazła się jedna malarka.

Przypadkiem o człowieku

Laureaci konkursu to: Aleksandra Czerniawska, Dimitri Kielbasiewicz, Michał Piotrowski, Piotr Wysocki, Piotr Żyliński. Ich obszar zainteresowań sugerować mogą już same tytuły ich prac  ułożone w katalogu wystawy w formę sugerującą wiersz:

We wsi
Studia nad młodym człowiekiem
Rodzina
Zbliżenie
Oto człowiek

Większość prezentowanych dzieł przynajmniej pod jakimś względem skupia się na człowieku. Podejmują one wątki zagrożenia, przemocy i traumy, przedstawiają w różnych kontekstach relacje międzyludzkie czy rodzinne. Pomimo że prace są dość różnorodne można odnieść wrażenie, że jest się na wystawie nie pokonkursowej, ale tematycznej.

Przykładem niech będzie wideo Dimitrego Kielbasiewicza. Jest prosta w środkach i bardzo zdecydowana w wyrazie. „Studium młodego mężczyzny” wykorzystuje powtarzalność obrazu – oglądamy tytułową postać siedzącą na stołku, wobec której niezidentyfikowany mężczyzna przechodząc wykonuje kolejne gesty wyrażające jego dominację. Choć różnią się niewiele to widzimy całą ich gamę – od protekcjonalnych do poniżających. Wideo Kielbasiewicza dotyka i analizuje postawy i relacje traktowane w społecznej konwencji jako „męskie”.

''"Twierdza nienawiści" Paweł Dziemian

Sumowanie znaczeń

W opozycji do „Studium młodego mężczyzny” sytuuje się praca Pawła Dziemiana „Twierdza nienawiści”. Temat wideo Kielbasiewicza jest bardzo wyraźnie określony i precyzyjnie zrealizowany. Są w nim obecne dwie strony, których interakcje oglądamy z zewnątrz. Praca Dziemiana również porusza kwestię skrajnych uczuć, lecz robi to z innej perspektywy, jakby od wewnątrz, z wnętrza rzeczy, którą chce opisać.

Wideoinstalacja „Twierdza nienawiści” to praca złożona. Można by powiedzieć, że jest to cykl prac wykonanych w różnych mediach, głównie wideo, o zbliżonej tematyce. Artysta podkreśla jednak, że znaczenie wytwarzają dopiero oglądane jako całość, choć nielinearnie. Określa swoją pracę jako „multimedialną konstelację narracyjną”. Mimo że większość elementów mogłaby z powodzeniem zostać wystawionych jako oddzielne dzieła, autor zaznacza, że tym co jest dla niego szczególnie istotne, są sensy powstające dzięki relacjom między częściami.

Podobną technikę zastosowali artyści z Grupy 4! (Cztery Silnia) w wideoinstalacji „Hazard”. Obie prace wydają się z kolei zbliżone do instalacji pokazanej przez Pawła Sysiaka w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wszystkie te próby kontynuują poszukiwania sposobów wyrazu innych niż trwale i jednoznacznie sformułowane dzieło i zbliżone są bardziej do zaglądani w notatnik artysty. Podkreślają także współczesność, symultaniczność elementów i znaczeń.

''"Zabicie Stefana" Aleksandra Czerniawska

Obrazy pamięci i wyobraźni

W kontekst traumatycznych przeżyć i wspomnień można wpisać również świetne obrazy Aleksandry Czerniawskiej. Cykl jej obrazów „We wsi” oparty jest na rodzinnych opowieściach jej bliskich. Wśród tematów pojawiają się miłość, wojna i śmierć. Warto jednak zwrócić uwagę na wyróżniającą formę reprezentowania wspomnień. Na płótnach takich jak „Zabicie Stefana” czy „Wesele” rozgrywają się wyobrażone sceny z zasłyszanych historii. W przypadku tego drugiego widzimy jeszcze dominujące nad akcją zdjęcie, które jest świadectwem wydarzeń. Obrazy Czerniawskiej, często silnie narracyjne, łączą wykorzystanie konwencji malarstwa fotograficznego ze specyficzną topografią przestrzeni wyobraźni, dzięki czemu tworzą dzieła wielowarstwowe.

Motyw rodziny powraca w kolejnej nagrodzonej pracy – „Rodzinie” Michała Piotrowskiego. To wideo jest ruchomym portretem zbiorowym, nagraniem postaci w działaniu, ale pozbawionym zdarzeń. Artysta skupia uwagę widza co jakiś czas na geście bądź szczególe, z bliskiego lub dalekiego planu, lecz nie są to elementy znaczące. Podkreśla raczej równorzędność wszystkiego, co dzieje się w kadrze.

''"Studia nad młodym mężczyzną" Dimitri Kielbasiewicz 

„Zaprosiłbym kogo trzeba na lody” – Michał Stachyra

W 2007 roku Rahim Blak wszedł do Zamku Ujazdowskiego, by osobiście wręczyć Wojciechowi Krukowskiemu swoje CV i wyrecytować List Motywacyjny, który miał skłonić dyrektora CSW do wystawienia jego prac. Podobną kwestię podjął Paweł Grześ – w cyklu fotografii „Młodzi artyści” zadał każdemu z portretowanych artystów pytanie – „Co zrobiłabyś/zrobiłbyś, aby wystawiono twoje prace w CSW?” – a odpowiedzi dołączył do zdjęć. W swojej nie pozbawionej humoru pracy skupia się na temacie anegdotycznym i tym ciekawszym, że podkreślając konkurencję na rynku sztuki, sam bierze udział w konkursie.

Konkurs Samsunga skierowany jest do młodych artystów. Czy można na jego podstawie wyciągnąć wnioski, co do kondycji tego pokolenia? Prace pokazywane na wystawie godzą poszukiwania formalne z dużą rolą tematu. Nie popadają w większości ani w skrajny estetyzm, ani w zaangażowanie. Profesor Maria Poprzęcka zwróciła uwagę na brak skłonności do buntu i przewrotu, zwrot raczej ku ewolucji niż rewolucji. Mimo braku pierwszej nagrody trzeba podkreślić, że w konkursie wyróżniono kilka bardzo dobrych prac.

Antoni Burzyński

Wystawa laureatów Samsung Art Masters, Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowksi, 14.11.-07.12.2008.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Instalacja, której można dotknąć

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2009 11:56
Kolorowe sześciany w których można przemieszczać się niczym w labiryncie, miecze świetlne, które pozwalają malować obrazy na ścianach, zimna para wodna, której można dotknąć czy trawa, którą można powąchać. To zaledwie kilka prac wystawy „Interaktywny Plac Zabaw”, którą dla najmłodszych i ich rodziców przygotowała warszawska Zachęta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopie, odbitki a oryginały

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2009 09:58
Muzeum Narodowe w Poznaniu posiada trzecią w Polsce, co do wielkości kolekcję grafik Rembrandta. Od niedzieli (5 kwietnia) można ją oglądać w Galerii Malarstwa i Rzeźby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malarstwo szepce

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2009 13:16
W kalendarzu, jak co roku, widnieje dużo rocznic i jubileuszy. Nie sposób upamiętnić wszystkich i wszystkiego. Galerie i muzea również muszą dokonywać wyborów i pamiętać o tych najbardziej zasłużonych dla polskiej sztuki i kultury. W tym roku przypada podwójny jubileusz Jacka Malczewskiego i właśnie jemu Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło poświęcić aktualną ekspozycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malarz autoportretów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2009 12:01
8 października przypada 80. rocznica śmierci Jacka Malczewskiego, malarza, jednego z głównych przedstawicieli Młodej Polski, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jacek Malczewski, herbu Tarnawa, był jednym z głównych przedstawicieli symbolizmu w Polsce przełomu XIX i XX wieku.
rozwiń zwiń