X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Kultura

Sztuka Akcji w CSW

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2008 09:55
Po raz 15 Centrum Sztuki Współczesnej w Zameku Ujazdowskim w Warszawie organizuje interdyscyplinarny festiwal „Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże 2008”. Podczas tegorocznej edycji festiwalowa publiczność będzie mogła zapoznać się z twórczością cenionych w Europie, lecz nieznanych dotąd w Polsce artystów z Francji.
Audio

 

Podstawą cechą, która odróżnia ten festiwal od wszystkich innych jest fakt, że jest to przedsięwzięcie autorskie - mówi Janusz Marek, kurator projektu. Osobiście ustalam program, wybieram artystów. Merytorycznie jestem w stanie uzasadnić każdy wybór. Przy organizowaniu każdej edycji festiwalu stawiam sobie za cel, pokazanie nowych innowacyjnych zjawisk oraz  artystów, którzy coś nowego wprowadzają do sztuki i nie są znani jeszcze w Polsce. Jeżeli już uda mi się dotrzeć do tych artystów, zastanawiam się z którymi artystami z Polski jestem w stanie ich skonfrontować. Repertuar ustalam z dwuletnim wyprzedzeniem.


Najważniejszym gościem tegorocznej edycji festiwalu będzie Mathilde Monnier, wybitna francuska choreografka i tancerka. Jej poszukiwania artystyczne sytuują się na pograniczu teatru, tańca i performance art, przez co narzucają szersze pojmowanie tańca współczesnego. Artystka traktuje taniec przede wszystkim jako doświadczenie. W swoich choreografiach odwołuje się do funkcjonowania psychiki ludzkiej i jej wpływie na relacje międzyludzkie. Jej styl charakteryzuje się połączeniem precyzji formy z zainteresowaniem tańcem zrodzonym z analizy ruchu i wirtuozerii. Aktorzy bardzo cenią sobie pracę z Mathilde Monnier, gdyż podczas pracy nad spektaklem daje tancerzom możliwość indywidualnej ekspresji. 

Do tej pory udało jej się wynieść na sceny blisko 30 choreografii, które gościły już na wszystkich kontynentach. W Warszawie zespół Centre Chorégraphique National de Montpellier Languedoc – Roussillon, któremu przewodzi Mathilde Monnier, zaprezentuje spektakl taneczny pt. „Tempo 76”. Premiera widowiska miała miejsce w 2007 roku na Międzynarodowym Festiwalu w Montpellier. Spektakl doskonale oddaje napięcie, jakie zachodzi między osobowością jednostki a tym, co narzuca jej społeczeństwo. 

„Kluczem do zrozumienia spektaklu jest określenie unisono, które oznacza wspólne działanie, identyczność ruchów i działań wielu postaci”.

 

Fragment spektaklu "Tempo 76".
 
 

Drugim gościem z Francji będzie Christian Rizzo, ceniony francuski choreograf, performer i scenograf. Jego twórczość sytuuje się na pograniczu sztuk widowiskowych i wizualnych.  Choreografie Christiana Rizzo wyróżniają się innowacyjnością i walorami wizualnymi. Podczas warszawskiego festiwalu Zespół L’association fragile Christian Rizzo pokaże spektakl taneczno-plastyczny „B.c, Janvier 1545, Fontainebleau”. Christian Rizzo jest autorem nie tylko projektu, ale i choreografii, scenografii i kostiumów. Na scenie zobaczymy jedną z najwybitniejszych tancerek francuskich Julie Guibert.

"Jest to jeden z najbardziej tajemniczych spektakli, jakie obecnie można oglądać w Europie."

 

Fragment spektaklu "B.c, Janvier 1545, Fontainebleau".


Polskim akcentem festiwalu będzie występ grupy Universal Law of Impermanence (U/LOI), która działa pod kierunkiem tancerki, performerki i choreografki Kai Kołodziejczyk, która drogę artystyczną rozpoczęła w Warszawie. To tu skończyła Państwową Szkołę Baletową. Dalsze doświadczenie zawodowe zdobywała w Szkole Tańca Współczesnego P.A.R.T.S. w Brukseli, co zaowocowało współpracą z tamtejszym, renomowanym zespołem tańca nowoczesnego Rosas.
Od 2000 realizuje m.in. cykl działań artystycznych w oparciu o improwizacje taneczne. Od 2007 roku działania te są firmowane przez grupę U/LOI. Kolektyw zaprezentuje warszawskiej publiczności spektakl - inscenizację taneczną „Brith Out…”. Na spektakl składa się 5 symultanicznych, solowych działań tancerzy oraz projekcji wideo.

 

 

Drugą polską grupą, która wystąpi podczas „Rozdroży” jest Akademia Ruchu. Grupa powstała w Warszawie w 1973 roku. Działa na pograniczu teatru, performance art i sztuk wizualnych. Wystąpienia teatru są próbą syntetycznego odtworzenia na scenie stanów zbiorowej świadomości oraz interpretacją społecznych zachowań.

Akademia Ruchu zaprezentuje cykl akcji plastycznych "Cztery wykłady". Będą to cztery krótkie akcje w formie nietypowych wykładów, które były pokazane po raz pierwszy jesienią 2007 roku. "Cztery wykłady" są próbą opisu zachowań i mechanizmów społecznych.


Więcej informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie: www.csw.art.pl

Program

3.11, godz. 20.00, CSW Zamek Ujazdowski, Sala Kino / Audytorium
Prelekcja / spotkanie Mathilde Monnier z publicznością ilustrowane projekcją zapisów spektakli choreografki.


4 i 5.11, godz.19.15, Teatr Wielki - Opera Narodowa, Sala im. E. Młynarskiego
Tempo 76, spektakl taneczny zespołu Centre Chorégraphique National de Montpellier Languedoc-Roussillon w choreografii Mathilde Monnier.
Po drugim pokazie spektaklu spotkanie artystów z widzami.


24 i 25.11, godz. 20.00, Laboratorium CSW
Brith Out…, premiera spektaklu /instalacji tanecznej kolektywu Universal Law of Impermanence (U/LOI) w choreografii Kai Kołodziejczyk.
Po drugim pokazie spektaklu spotkanie artystów z widzami.


27 i 28.11, godz. 18.00, Laboratorium CSW i teren obok niego
Cztery wykłady, akcja plastyczna teatru Akademia Ruchu.
Po drugim pokazie akcji spotkanie artystów z widzami.


2.12, godz. 18.00, CSW Zamek Ujazdowski, Sala Kino / Audytorium
Prelekcja /spotkanie Christiana Rizzo z publicznością ilustrowane projekcją zapisów spektakli artysty.


3.12, godz. 19.00, Teatr Studio, PKiN
B.c, Janvier 1545, Fontainebleau, spektakl taneczny L’association fragile / Christian Rizzo.
Po pokazie spektaklu - spotkanie artystów z widzami.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Byk w Elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2009 10:28
Z inicjatywy Andrzeja Wajdy w Radomiu działa Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Tym razem dla swych zwiedzajcąych przygotowało wystawę plakatów Franciszka Starowieyskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schizma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2009 11:09
Lata 90. to czas, który oceniamy dziś bardzo różnie. Możemy się spotkać z wieloma skrajnie różnymi ocenami pierwszej dekady wolności, Trzeciej RP. Czas po ’89 to również kolejna próba nowej definicji sztuki, artysty. Ten problem na wystawie „Schizma. Sztuka polska lat dziewięćdziesiątych” postanowił pokazać kurator wystawy, Adam Mazur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sieć relacji między wyrazami

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2009 08:00
Prace Stanisława Dróżdża, jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, który przez blisko czterdzieści lat uprawiał swoją oryginalną twórczość, rozwijaną na styku poezji i plastyki, można oglądać w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotografie Roni Horn

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 14:57
W CSW Zamek Ujazdowski można oglądać prace Roni Horn. Zobacz galerię zdjęć!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jestem improwizatorem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 07:43
Od 1 kwietnia dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Wojciech Krukowski przestał pełnić tę funkcję.
rozwiń zwiń