X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Kubańskie archiwum Hemingwaya

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2009 08:12
Kuba otworzyła dostęp drogą elektroniczną do nowych archiwów Ernesta Hemingwaya znalezionych na wyspie, gdzie pisarz spędził ponad 20 lat i napisał jedne ze swych najsłynniejszych dzieł.
Audio

Ernest Miller Hemingway był pisarzem, prozaikiem, eseistą i dziennikarzem amerykańskim, uważanym za jednego z najwybitniejszych autorów literatury współczesnej. Dzięki opowiadaniu „Stary Człowiek i Morze” napisanym właśnie na Kubie w 1951 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, a także otrzymał prestiżową Nagrodę Pulitzera.

Na Kubę pisarz wyprowadził się w latach czterdziestych XX wieku. Wraz ze swoją czwartą żoną Mary Welsh Monks zamieszkał na farmie Finca Vigía na obrzeżach Hawany w miejscowości San Francisco de Paula.

Niedawno otwarte archiwum zawiera fotografie, listy i manuskrypty artysty gromadzone przez lata, w tym również nigdy niepublikowany epilog do słynnej powieści „Komu Bije Dzwon”. Przedmioty te były przechowywane w piwnicy kubańskiego domu pisarza.

Kustosz archiwum podkreśla, że dokumenty te szczegółowo obrazują życie Hemingwaya spędzone na wyspie. Mówimy tu o  3,194 stronach dokumentów. Ponad dwa tysiące z nich zostało już przetworzonych cyfrowo. Dzięki temu materiały te będą dostępne dla studentów i badaczy z całego świata – powiedziała Ada Rosa Alfonso Rosales, dyrektor Muzeum Ernesta Hemingwaya w Hawanie. Pozostałe dokumenty wkrótce również zostaną zeskanowane i dodane do archiwum. Naukowcy i badacze będą mogli na życzenie dostawać kopie elektroniczne wszystkich przedmiotów z kolekcji za pośrednictwem Kubańskiej Rady Dziedzictwa Narodowego (Cuba's Heritage Council).

Odnaleziony zbiór dokumentów zawiera między innymi zakodowane wiadomości, które Hemingway wysyłał podczas odbywania rejsów swym jachtem w poszukiwaniu niemieckich łodzi podwodnych, operujących u wybrzeży Kuby.

Archiwum to może rzucić trochę światła na kubański okres życia Hemingwaya, który był niezwykle ważnym, acz mało znanym dla biografów pisarza – zauważyła dyrektor muzeum Ada Alfonso.

Projekt ten jest wspólnym przedsięwzięciem Kubańskiej Rady Dziedzictwa Narodowego (Cuba's Heritage Council) i Amerykańskiej Rady Nauk Społecznych (US Social Science Research Council) w ramach umowy z 2002 roku o zachowywaniu oryginalnych materiałów.

Płyty CD i mikrofilmy z dokumentami znalezionymi na Kubie zostały przesłane do biblioteki Johna F. Kennedyego w Bostonie, gdzie również zostaną udostępnione elektronicznie.

Justyna Czarnecka

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kielce dla Gustawa Herlinga Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 11:44
Dziś przypada 90 rocznica urodzin Gustawa Herlinga Grudzińskiego - jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, współtwórcy paryskiej „Kultury”, honorowego obywatela Kielc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmysłowość i kult życia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 12:07
"Ja i Ty i następna wojna. Teatr życia i śmierci" to zbiór dramatów wybitnego izraelskiego pisarza i reżysera Hanocha Levina, który trafił już na półki księgarń w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacer ścieżką Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2009 15:16
„Zataczam koło swojego życia, okrążam świat 1945-1995." Takie słowa Ryszard Kapuściński napisał w notatkach do eseju „Spacer poranny”, który znaleziono w archiwum reportera i który właśnie ukazał się w formie książkowej. Wydawnictwo ukazuje się w związku z drugą rocznicą śmierci pisarza.
rozwiń zwiń