X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Traktat o łuskaniu fasoli

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2007 14:46
Na kolejną powieść Wiesława Myśliwskiego Traktat o łuskaniu fasoli, czytelnicy czekali aż 10 lat.
Audio

''

Na kolejną powieść Wiesława Myśliwskiego Traktat o łuskaniu fasoli, czytelnicy czekali aż 10 lat, która tak jak jego poprzednia książka Widnokrąg została doceniona przez krytyków, czego dowodem są aż trzy nominacje do tegorocznych nagród literackich. Tym samym Wiesław Myśliwski po raz kolejny pokazał, że nie ilość, a jakość ma znaczenie i że możliwe są jeszcze wielkie kreacje literackie.

Powieść jest jednym wielkim monologiem wygłoszonym przez starego człowieka do przypadkowego mężczyzny, który pojawia się w jego życiu i chce kupić fasolę. Autor pokazał czym jest wielka narracja i jaka siła tkwi w czynności opowiadania. Całość z pozoru jest opowieścią o zwyczajnym życiu, o życiu jakich być może wiele, choć z drugiej strony każde jest przecież niepowtarzalne. W tym przypadku jednak siła niepowtarzalności polega na tym, że jest ono opowiedziane po mistrzowsku. Nieważne zatem co, ale jak się opowiada, bo wtedy  nawet zwykłe zdarzenia stają się jedyne i wyjątkowe.

Fasola jest tu siła sprawczą, jest pretekstem do wygłoszenia monologu człowieka starego, a starzy ludzie mają to do siebie, że chętnie wspominają i opowiadają, a ich pamięć nabiera niezwykłej mocy, która sprawia, że łatwiej sobie przypomnieć  i mówić o tym co było kiedyś, niż wczoraj. Jednak jest to pamięć, która potrzebuje pretekstu by mówić, która przeskakuje z jednej historii do drugiej, mimo to tworząc jednak całość.

Niewiele dowiadujemy się o samym bohaterze, nie wiemy nawet jak ma na imię mimo, że opowiada przybyszowi o swoim życiu, o dzieciństwie, czasach wojny, pracy na wielkich budowach, wyjeździe za granicę i powrocie by pilnować domków letniskowych. Ale czy to on jest tu ważny? Chyba nie, bo ważne jest samo życie, ważni są ludzie, których spotkał i o których opowiada w końcu ważne są wygłaszane gdzieś na boku prawdy życiowe będące wypadkową owych zdarzeń i ludzi. Prawdy wygłaszane z pozycji człowieka starego, co tym samym daje mu do tego prawo, a są to prawdy, które być może znamy, o których wiedzieliśmy, które znaliśmy ale brak nam było słów by je wyartykułować.

A jakie jest to życie, o którym opowiada, czym ono jest? Przede wszystkim „każde życie jest osobną historią”, którą tak jak w muzyce rządzi rytm, a gdy go zabraknie to nie ma już nadziei. Sens nadają mu małe codzienne, powtarzalne czynności, poniekąd tworzą ów rytm, sprawiając, że człowiek ma sobie przydzielone miejsce. Człowiek chcąc nie chcąc poddaje się temu rytmowi czasami się buntując, nie tyle przeciwko życiu, co przeciw sobie samemu, a obronić człowieka przed światem i samym sobą może tylko śmiech, a ten kto się nie śmieje staje się bezbronnym. Zaś jedynymi, wiernymi i zarazem mimowolnymi świadkami tego całego naszego życia są przedmioty, które jakże często potrafią trwać dłużej niż to nasze życie, w którym nic nie jest przypadkowe, sam przypadek to tylko wytłumaczenie tego, czego człowiek nie jest w stanie zrozumieć.

Człowiek w tym wszystkim jest nie przenikniony, nie może wszystkiego pamiętać , bo gdyby pamiętał to nie dałby rady żyć. Ten nieprzenikniony charakter człowieka można potraktować jako zapowiedź kolejnych książek, na które z pewnością przyjdzie nam poczekać, ale przecież warto choćby kolejne 10 lat, bo „książki to jedyny ratunek żeby człowiek nie zapomniał, że jest człowiekiem”.

Anna Kulikowska-Kasper

Wiesław Myśliwski, Traktat o łuskaniu fasoli, Wydawnictwo Znak, Kraków 2007

Zobacz więcej na temat: Kraków literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Nike dla Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2007 16:51
Wiesław Myśliwski został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Prestiżowe wyróżnienie dostał za "Traktat o łuskaniu fasoli". Profesor Małgorzata Szpakowska, przewodnicząca jury, odczytując werdykt, zaznaczyła, że nagroda została przyznana w uznaniu dla wielkiej odwagi pisarskiej, z jaką autor "Traktatu..." podejmuje podstawową tematykę egzystencjalną, znajdując dla niej uderzająco prostą, ascetyczną formę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Spotkanie z Wiesławem Myśliwskim

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2007 18:00
W dzisiejszej audycji spotkanie z Wiesławem Myśliwskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjska prasa o zderzeniu samolotów myśliwskich Su-27

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2009 09:51
W wyniku jeden pilot zaginął, a dwaj inni z obrażeniami trafili do szpitala.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie kolory filmu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2010 09:42
„Jeśli to fiolet, ktoś umrze…” taką tezę stawia w swojej najnowszej książce Patti Bellantoni, autorka dość nietypowej publikacji o kolorze w filmie.
rozwiń zwiń