X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Kultura

Martwa perspektywa młodości

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2007 13:25
Co łączy Andrzeja Bursę, Edwarda Stachurę i Rafała Wojaczka?
Audio

Co łączy Andrzeja Bursę, Edwarda Stachurę i Rafała Wojaczka? Przedwojenne dzieciństwo, socjalistyczna młodość i przedwczesna śmierć to z pewnością elementy wspólne trzech outsiderów, jednak tym co łączyło ich najbardziej, była poezja przesiąknięta ciemnością, buntem, nonkonformizmem.

POSŁUCHAJ audycji Iwony Smolki poświęconej Andrzejowi Bursie, w której wypowiadają się syn - Michał Bursa, Biografie Niezwykłe, Program Drugi Polskiego Radia, 20.11.2007 (10,36 MB)

 

''"Zabicie ciotki" film Grzegorza Królikiewicza, na podstawie powieści Andrzeja Bursy

Andrzej Bursa całe swoje krótkie,  trwające zaledwie 25 lat życie spędził w Krakowie. Urodzony w 1932 roku, w   krakowskiej rodzinie o tradycjach profesorskich miał  bardzo szczęśliwe dzieciństwo. Jego lata powojenne nie wyglądały jednak tak sielsko – powrót ciotki z obozu koncentracyjnego, udział w socjalistycznych organizacjach ( kolejno: ZWM, ZMP i PZPR) odbiły silne piętno na życiu wewnętrznym poety, dla  którego ujściem stała się „czarna” poezja. Studiował dziennikarstwo, a następnie filologię słowiańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Udział w kabarecie „Piwnica pod Baranami”, a także w próbach teatralnych w Teatrze Cricot 2 u Tadeusza Kantora z pewnością były wyrazem poszukiwania przez poetę swojego miejsca w świecie.
fragment wypowiedzi Iwony Smolki (216,73 KB)

 

 

Wczesny ożenek z Ludwiką Szemiot – studentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jak i wczesne ojcostwo (1952) musiały mieć również wpływ na podjęcie się przez niego pracy reportera dla  „Dziennika Polskiego” w Krakowie. Prawdopodobnie  to właśnie owa praca (od grudnia 1954 do lipca 1957), pozwalająca na stykanie się z socjalistyczną propagandą sprowadziła go na drogę bezkompromisowego nonkonformizmu. „Zdecydowana większość utworów, odnosiła się do jakichś realnych faktów. Oczywiście te fakty zostały później przetworzone w sposób artystyczny, ale odnosiły się do jakiegoś realnego zdarzenia na kanwie którego pisany był utwór” mówi syn poety - Michał Bursa.

W swojej pracy dziennikarskiej Andrzej Bursa przygotowywał reportaże o PGR-ach i rozwoju małych miasteczek i szczerze nie cierpiał tego zajęcia, czując przymus socjalistycznej ideologii i przytłamszenie obowiązkami małżeńskimi. „Mówimy o dwudziesto-dwudziestojednoletnim chłopcu tak naprawdę, który zaczyna pisać dopiero, który wchodzi w to życie i zarazem musi zarabiać i chce zarabiać i jest tym straszliwie zmęczony” kwituje Iwona Smolka.
cytat z wiersza „Sobota”, czyta Grzegorz Małecki (258,98 KB)

Nietzscheanizm, bunt, brzydota i brutalizm języka zawarty w jego twórczości był środkiem na rozładowywanie napięcia nerwowego, jaki mu nieustannie towarzyszył. Kąsająca ironia, cynizm i wyłaniający się z nich obrazoburczy obraz świata, był próbą walki z samym sobą o wartości i  sens życia. To była poezja autentyczna, poezja, która rodziła się z buntu przeciwko wszystkim i wszystkiemu.
cytat z wiersza „Z zabaw i gier dziecięcych”, czyta autor (233,8 KB)
Narastające zmęczenie życiem, wyraźne również w jego barwie głosu, dobitnie pokazywało, że jest on stroną przegraną w tym pojedynku.

(ak)

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Biografie niezwykłe: Andrzej Bursa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2007 09:32
Bohaterem audycji z cyklu Biografie niezwykłe jest Andrzej Bursa, o ktorym mówią Iwona Smolka i syn poety Michał Bursa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Edward Stachura

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2007 18:00
Edward Stachura - jeden z polskich "poetów wyklętych" miałby dzisiaj (choć trudno w to uwierzyć) 70 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwartki poetyckie: Edward Stachura w 30. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2009 15:46
23 lipca 2009, godz. 22:20
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór ze słuchowiskiem: Edward Stachura "Pokocham ją siłą woli"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2009 14:59
W najbliższej audycji Wieczór ze Słuchowiskiem adaptacja książki Edwarda Stachury "Pokocham ją siłą woli". Zapraszamy
rozwiń zwiń