X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Po dwóch stronach filmowej Wisły

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 17:42
Filmy fabularne, animacje, dokumenty, koncerty i wystawy fotografii - wszystko to podczas festiwalu "Dwa brzegi" w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP dyrektor artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka, "Dwa brzegi", które rozpoczynają się już w najbliższą sobotę, mają wartość edukacyjną. Repertuar bowiem jest dobierany tak, aby umożliwić polskiemu widzowi poznanie kina klasycznego, które pozostaje nieznane w Polsce, a które w znaczący sposób wpłynęło na kino międzynarodowe.

_

Podczas festiwalu zostanie zaprezentowana znana na całym świecie twórczość Leona Majewskiego, artysty o wielorakich obliczach, dotychczas niedocenionego w naszym kraju oraz Carla Dreyera, duńskiego reżysera, który odcisnął silne piętno na formie artystycznej filmu.

Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa brzegi" otworzy "Sekret jej oczu" w reżyserii Juana Jose Campanelli. Nagrodzony w tym roku Oskarem film argentyńskiego artysty zostanie w sobotę wyświetlony w Polsce po raz pierwszy. "Sekret jej oczu" opowiada o zbliżającym się do emerytury argentyńskim agencie federalnym, który postanawia zająć się nierozwiązaną sprawą gwałtu sprzed lat. Tło tej kryminalnej historii stanowią realia Argentyny w latach 70. i 80. XX wieku.

W sobotę po raz czwarty nadwiślański Kazimierz Dolny i sąsiedni Janowiec staną się gospodarzami Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa brzegi". Na Małym Rynku w Kazimierzu i na Zamku w Janowcu widzowie "Dwóch brzegów" w specjalnie wzniesionych namiotach będą mogli w ramach sekcji "Świat pod namiotem" obejrzeć filmy nagrodzone m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Rotterdamie i San Sebastian. O doborze repertuaru zdecydował zespół kierowany przez dyrektor artystyczną festiwalu Grażynę Torbicką. Z niektórymi z twórców widownia "Dwóch brzegów" będzie mogła porozmawiać podczas seansów.

 

W ramach "Świata pod namiotami" po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazany m.in. film irańskiego reżysera Abbasa Kiarostamiego "Copie Conforme. Zapiski z Toskanii". W jedną z głównych ról w filmie wcieliła się nagrodzona w 2010 roku w Cannes Juliette Binoche. Film "Copie Conforme" opowiada o romansie angielskiego pisarza i francuskiej właścicielki galerii, którzy spotykają się podczas podróży pisarza do Włoch. Kiarostami został doceniony przez międzynarodową publiczność dzięki filmowi "Smak czereśni", który otrzymał Złotą Palmą w Cannes.

"Świat pod namiotem" stanowi tylko jeden punkt programu "Dwóch brzegów". Na widzów czekają również filmy poświęcone muzyce, które będą prezentowane w ramach cyklu "Muzyka. Moja miłość". Spośród dziewięciu filmów znajdujących się w programie festiwalu, pięć zostanie pokazanych premierowo. O muzyce będą opowiadać: filmy fabularne, m.in. "The Doors - historia nieopowiedziana" oraz "Bikiniarze" w reżyserii Walerija Todorowskiego; dokumenty stanowiące zapis trasy koncertowej zespołu The White Stripes lub poświęcone twórcy teledysków czołowych zespołów rockowych, Anotnego Corbijna; musicale, np. "American Astronaut". Twórca tego ostatniego, muzyk Cory McAbee będzie również gościem "Dwóch brzegów".

 

Podczas festiwalu odbędzie się przegląd twórczości Jerzego Stuhra. Przegląd będzie ostatnią okazją do obejrzenia monodramu "Kontrabasista" w wykonaniu aktora. Tekst pióra Patricka Suskinda opowiada o przeżyciach człowieka, który, nie mogąc pogodzić się z samotnością, próbuje zagłuszyć ją muzyką.

Podróż w czasie do przedwojennego Kazimierza Dolnego umożliwi wystawa zdjęć Benedykta Jerzego Dorysa, który przeszedł do historii polskiej fotografii jako autor pierwszego reportażu fotograficznego.

"FAK OFF, czyli Filmowa Antologia Komiksu Offowego" stanowi nowy cykl festiwalu, którego celem jest zaprezentowanie wpływu komiksu na twórców kina. W jego ramach zostanie wyświetlona "Barbarella" Rogera Vadima oraz "Sin City" Roberta Rodrigueza.

Jak co roku festiwalowa widownia będzie miała możliwość rozmowy z wybitnymi pisarzami i ludźmi kina, m.in. Krzysztofem Zanussim i Filipem Bajonem, podczas cyklu spotkań "Lekcje kina".

Hasłem przewodnim festiwalu jest "Inny świat". -W programie znalazły się filmy o innej, wyróżniającej się formie artystycznej oraz opowiadające o egzotycznych przestrzeniach geograficznych - wyjaśniła Grażyna Torbicka. Szefowa festiwalu dodała równocześnie, że różnorodność tematów, jaka cechuje dobór filmów, pozwoli widzowi przenosić się w inne światy oraz odkrywać inny świat w sobie. Torbicka zaznaczyła, że "cały repertuar łączy kino autorskie, odważne i na wysokim poziomie".

W niedzielę 9 sierpnia festiwal zamknie premierowy pokaz najnowszego komediodramatu Jana Hýebejka "Czeski błąd". Jeden z najwybitniejszych czeskich reżyserów pojawi się podczas seansu, aby porozmawiać o swojej pracy z gośćmi festiwalu.

Jak zapewniają organizatorzy, codziennie w projekcjach i spotkaniach będzie mogło uczestniczyć aż 8 tys. osób. Festiwal "Dwa brzegi" potrwa 31 lipca do 8 sierpnia.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Era Nowe Horyzonty 2010 - selekcja trwa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 12:16
W programie 10. edycji pokazy 480 filmów z 50 krajów i retrospektywy Godarda i Hasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Era Nowe Horyzonty: to już 10. edycja

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2010 13:59
W programie festiwalu znalazło się przeszło 500 filmów z 50 krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa 10. MFF Era Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2010 10:00
Prawie pół tysiąca filmów oraz koncert z włoskimi szlagierami z lat 50. i lat 60. to główne atrakcje wrocławskiego festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkaset filmów na festiwalu Era Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2010 07:33
We Wrocławiu startuje 10. festiwal Era Nowe Horyzonty. Pokazanych będzie około 500 filmów z 50 krajów. Ponad 140 będzie miało polskie premiery.
rozwiń zwiń