X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

World Press Photo 2007

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2007 11:46
W Warszawie oglądać można wystawę zdjęć nagrodzonych w tegorocznym konkursie World Press Photo.
Audio

window.open('/_cms/photo.aspx?p=http://www.polskieradio.pl/_files/20070508114001/2007061211503426_400.jpg','Photo','width=400,height=269,top='+top(269)+',left='+left(400)+''); return false;

W Warszawie oglądać można wystawę zdjęć nagrodzonych w tegorocznym konkursie World Press Photo. Prace fotografów prasowych z całego świata dokumentują najważniejsze wydarzenia 2006 roku. Prezentują sytuacje, postaci i obiekty utrwalone w różnych zakątkach naszego globu. Jest między innymi zdjęcie zbombardowanego Bejrutu, ujęcia Paryża, Turkmenistanu i Burundi. Rozstrzygnięcie tegorocznego, jubileuszowego konkursu odbyło się przed ponad dwoma miesiącami w Amsterdamie. Od tamtego czasu nagrodzone prace obejrzeli już mieszkańcy Hamburga, Aten, Poznania, Mediolanu i Splitu. Teraz okazję do zapoznania się z najlepszą fotografią prasową 2007 roku mają warszawiacy. Wystawa prezentowana jest w Pałacu Kultury i Nauki.

Organizatorem najważniejszego konkursu branżowego fotografów z całego świata pracujących dla prasy jest działająca od 1955 roku Fundacja World Press Photo. Co roku rywalizacja przebiega w kilkunastu kategoriach. Obejmuje zarówno fotografie pojedyncze, jak i reportaże. O cenne trofeum walczą zdjęcia przedstawiające zdarzenia społeczne, sytuacje ze świata sportu, fotografie, których tematem jest sztuka, rozrywka i przyroda, a także portrety i obrazy z życia codziennego różnych społeczności naszego globu. Główną kategorią konkursu jest „Zdjęcie roku”. W 1955 roku, podczas pierwszej edycji WPP, za najlepszą uznana została czarno-biała fotografia rozbitego motoru z nogami właściciela w powietrzu.

W tym roku zwycięzcą głównej kategorii odbywającego się po raz pięćdziesiąty konkursu World Press Photo został Amerykanin - Spencer Platt. 10 tysięcy euro i profesjonalną lustrzankę cyfrową otrzymał za zdjęcie zatytułowane „Getty Images”. Fotograf utrwalił na nim widok zbombardowanego ubiegłego lata Bejrutu. Poprzez gruzy zniszczonego miasta przejeżdża samochód. Wyglądają z niego zszokowani młodzi ludzie, którzy podobnie jak tysiące innych Libańczyków, stracili swoje domy i dobytek. Zdjęcie cechuje wielki dynamizm. Jury zainteresowała jego wielka kontrowersyjność i to, w jak wyjątkowy sposób przedstawia historię konfliktu.

W kategorii „Portrety” główną nagrodą uhonorowany został Nicolas Righetti. Jego praca powstała podczas zeszłorocznych odwiedzin Turkmenistanu. Przedstawia portret żyjącego jeszcze do niedawna dyktatora kraju - Saparmurata Nijazowa. W jednym z prywatnych domów Righetti napotkał zdjęcie prezydenta umieszczone w łazience, nad umywalką w miejscu lustra. Widok promieniejącej twarzy dyktatora obecny był przed oczami mieszkańców domu nawet podczas codziennej toalety.

Zwycięzcą w kategorii "Sztuka i rozrywka" został w tym roku Denis Darzacq. Praca francuskiego fotografa ukazuje wykonującego powietrzne akrobacje motocyklistę. Autor zdjęcia poprosił kilku wysportowanych mężczyzn, by dokonali skoku na jednej z ulic Paryża. Fotografia stanowi metaforę odnoszącą się do pełnego pośpiechu życia dzisiejszej młodzieży. Spadanie z motocykla jest jednym z wyrazów kondycji młodej części społeczeństwa europejskiego. Praca Darzacqa nie jest typową fotografią prasową, bowiem pozostaje na pograniczu dokumentu i sztuki.

José Cendóna swoje zdjęcie wykonał w szpitalu neuropsychiatrycznym w Bużumburze - stolicy Burundi. Zostało ono uznane za najlepsze w kategorii "Sprawy współczesne". Utrwalony na fotografii mężczyzna pochodzi z regionu Wielkich Jezior, miejsca o bardzo wysokim współczynniku śmiertelności, gdzie zarazem nikt nie stara się poprawić stanu zdrowia psychicznego jego mieszkańców. Pacjent leży w odizolowanym pomieszczeniu, przypominającym więzienną celę, na kamiennym łożu. Fotograf udokumentował moment, w którym nagi mężczyzna z wielkim wysiłkiem wstaje z legowiska. Jego sylwetka wyraża ból i cierpienie, swym pięknem przypominając zarazem starożytny posąg grecki.

W tym roku żaden z naszych rodaków nie został laureatem World Press Photo. Przed czterema laty, w kategorii „Prezentacje sportu – zdjęcie pojedyncze”, triumfował Tomasz Gudzowaty. Osiem lat temu, w kategorii „Natura – zdjęcie pojedyncze”, pierwsze miejsce zdobył Witold Krassowski. Wystawę World Press Photo 2007 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (sala im. Stefana Kisielewskiego) oglądać można do 30 czerwca.

 Andrzej Burgoński

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Partyzant Libera

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2008 06:37
W sztuce Liberę interesuje przede wszystkim moment przecięcia faktów i iluzji oraz kreacja nowej, odmiennej rzeczywistości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka latania w Yours Gallery

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2007 11:44
"Sztuka latania" to odpowiedź fińskiego fotografa, Janne Lahtinena, na nurtujące ludzkość pragnienie wzbicia się w chmury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WPP już w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2009 11:45
Już od dziś w Poznaniu można będzie oglądać wystawę zdjęć World Press Photo 2009.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy kultur

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 09:54
5. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur dobiegła końca. Jednak jeszcze przez kilka dni, będzie obecna w Warszawie dzięki wystawie zdjęć Jerzego Gnatowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotografie Roni Horn

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 14:57
W CSW Zamek Ujazdowski można oglądać prace Roni Horn. Zobacz galerię zdjęć!
rozwiń zwiń