X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

"Śluby panieńskie" w kinie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 15:48
Filmowa adaptacja "Ślubów panieńskich" w realizacji Filipa Bajona od piątku w kinach.

W obsadzie m.in. Marta Żmuda Trzebiatowska i Borys Szyc. Do komedii Aleksandra Fredry, z akcją w pierwszej połowie XIX wieku, reżyser wprowadził elementy współczesne.

Bohaterowie filmu - pani Dobrójska, Radost, Klara - w wielu scenach rozmawiają np. przez telefony komórkowe. "Do prostej adaptacji lektury szkolnej trudno byłoby mnie namówić" - powiedział Bajon na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Zaznaczył, że wprowadzenie do "Ślubów panieńskich" telefonów komórkowych "nie jest próbą przyciągnięcia młodej widowni", lecz "sprawdzenia, czy Fredro obroni się+ w dzisiejszych czasach, czy przedstawiona przez niego historia może przylegać do współczesnych relacji damsko-męskich".

Reżyser jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć zapowiadał, że adaptacja "Ślubów..." - historii o kobietach, które przysięgają nienawidzić mężczyzn i nigdy nie wyjść za mąż - będzie "próbą współczesnego odczytania sztuki, jak również odkrycia w niej ścieżek współczesnej psychologii i erotyki".

W filmie wystąpili: Borys Szyc - jako wzdychający z miłości Albin, Maciej Stuhr - jako Gustaw, trzpiot i wesołek, Anna Cieślak - jako rozsądna i spokojna Aniela, Marta Żmuda Trzebiatowska - jako zbuntowana, niezależna Klara, Edyta Olszówka - jako stateczna pani Dobrójska oraz Robert Więckiewicz - w roli wuja Radosta, którego sprytne działania napędzają miłosną intrygę. Drugoplanowe postaci zagrali m.in.: Wiktor Zborowski, Andrzej Grabowski, Daniel Olbrychski.

Odtwórcy głównych ról ocenili na konferencji, że dużym wyzwaniem było dla nich mówienie wierszem. "To nie jest proste. Na początku wiersz przeszkadza. Dopiero, gdy się solidnie popracuje, przychodzi moment, gdy wiersz zaczyna aktorowi pomagać a nie przeszkadzać. Naszą ambicją było mówić wierszem klasycznie, według zasad. Jednocześnie staraliśmy się, by wypowiedzi bohaterów brzmiały współcześnie" - mówił Stuhr.

Żmuda Trzebiatowska przyznała, że bardzo dobrze czuje się w filmie kostiumowym. Dziękowała Bajonowi. "Cieszę się, że było mi dane zmierzyć się z Fredrą, że ktoś mi zaufał, dał szansę" - powiedziała.

Więckiewicz żartował z kolei, że "Fredro był totalnym świntuchem". "Pewne rzeczy są u niego zakamuflowane. Wielką przyjemność sprawiało nam rozszyfrowywanie tych znaczeń" - opowiadał filmowy Radost.

Producent filmu, Zbigniew Domagalski, poinformował, że "Śluby..." trafią do dystrybucji także w Stanach Zjednoczonych - 17 października odbędzie się premiera w Chicago, a 23 października w Nowym Jorku, na Manhattanie.

/

W dniu 11.10.2010 r. odbędzie się premiera płyty ze znakomitą  muzyką Michała Lorenca do filmu „Śluby Panieńskie” . Nowe wydawnictwo Agencji Fonograficznej Polskiego Radia S.A. zawiera kompozycje będące pastiszem muzyki epoki, w której rozgrywa się akcja filmu, będącego adaptacją klasycznej komedii autorstwa Aleksandra Fredry. Michał Lorenc wykorzystuje współczesne środki do przekazania ówczesnych trendów muzycznych : kadryla, oberka, kujawiaka.

dp

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wojna według Żuławskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2009 07:19
Deklarację zekranizowania "pierwszej polskiej powieści dresiarskiej" złożyło kilku reżyserów. Obietnicę spełnił Xawery Żuławski. Jak powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, łatwo nie było. Kluczem do przełożenia „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” na język filmowy, było zaakceptowanie tego tekstu takim, jakim jest i wprowadzenie jak najmniejszej ilości zmian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Enen" Feliksa Falka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 06:00
Feliks Falk zapowiada, że jego najnowsza produkcja różni się znacznie od wcześniejszych filmów, które wyreżyserował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cud nad Wisłą w 3D

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 11:27
W czerwcu ruszają zdjęcia do najnowszego filmu Jerzego Hoffmana. Znany między innymi z ekranizacji sienkiewiczowskiej Trylogii reżyser tym razem nakręci film "Bitwa Warszawska 1920 roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śluby panieńskie" na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 13:51
8 października premiera „Ślubów panieńskich” na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Zobacz wywiad z twórcami filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambitnie i premierowo w multipleksie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 15:00
Tegoroczny Warsaw Film Festival to m. in. pięć sekcji konkursowych i mocne argentyńskie akcenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Argentyna opanuje Warszawski Festiwal Filmowy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 08:00
W programie jest ponad dwieście filmów, w tym mocne akcenty latynoamerykańskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bluesowe retrospekcje

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 12:00
Jubileuszowa 30. edycji Rawa Blues Festival jest jedyną okazją, by posłuchać wybitnych bluesowych muzyków, którzy od lat wspólnie nie koncertowali.
rozwiń zwiń