X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Zmarł Laszlo Kovacs

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2007 13:42
Laszlo Kovacs, wybitny operator węgierskiego pochodzenia, nie żyje – zmarł po długiej chorobie o świcie w niedzielę w wieku 74 lat w swoim domu w Beverly Hills w Stanach Zjednoczonych.
Audio

Kovacs urodził się 14 maja 1933 roku w Cece koło Budapesztu. W latach 1952-1956 ukończył wydział operatorski Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie. W 1956 roku razem z kolegą ze szkoły, późniejszym przyjacielem, Vilmosem Zsigmondem, filmował za pomocą kamery, ukrytej w siatce na zakupy wydarzenia rewolucji dzień po dniu. Pod koniec 1956 roku, po zdławieniu rewolucji przez wojska radzieckie uciekli na Zachód z prawie dziesięcioma tysiącami metrów materiału filmowego. W Austrii zmontowali z tego materiału film i sprzedali go producentowi. Okazało się jednak, że rewolucja przestała być interesująca dla mediów i dopiero wiele lat później materiał ujrzał światło dzienne w telewizji. Wyemitowała go w 1961 roku amerykańska telewizja CBS.

W 1957 roku Laszlo Kovacs razem z Vilmosem Zsigmondem dotarli do Stanów Zjednoczonych. Po sześciu latach otrzymali obywatelstwo amerykańskie. Przez dziesięć lat Laszlo Kovacs pracował głównie jako technik w laboratoriach telewizyjnych. Vilmos Zsigmond, w wywiadzie jakiego udzielił węgierskiemu portalowi Index.hu, tak powiedział o tym okresie: "Przez pięć lat nie znaleźliśmy się w takiej sytuacji, żebyśmy mogli coś nakręcić, ale razem z Władziem byliśmy gotowi na stworzenie amerykańskiej nowej fali. Co prawda nigdy nie nazwano tego okresu w ten sposób, ale był on bardzo ważny z punktu widzenia odnowy amerykańskiej sztuki filmowej".

Amerykańska kariera operatora zaczęła się od pracy nad filmami Easy Rider (Swobodny jeździec), Five Easy Pieces (Pięć łatwych utworów), That Cold Day in the Park i The King of Marvin Gardens. Laszlo Kovacs jest także autorem zdjęć do filmów, takich jak: What's Up Doc? (Co jest doktorku?), Papierowy księżyc, For Pete's Sake, Shampoo (Szampon), Nickelodeon, New York, New York, Butch and Sundance: The Early Days, Frances, The Toy, Łowcy duchów, Maska, Say Anything, Orły Temidy i Radio Flyer, Dwa tygodnie na miłość, Miss Agent, Wróć do mnie, Jack Frost i Mój chłopak się żeni. Kovacs jest autorem zdjęć do ponad 70 filmów fabularnych. W 1998 roku otrzymał nagrodę Festiwalu Camerimage za całokształt twórczości, a w 2002 roku nagrodę Lifetime Achievement Award od Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów.

Obecnie trwają prace nad filmem dokumentalnym, realizowanym przez Jamesa Chressanthisa: Laszlo & Vilmos: The story of Two Refugees Who Changed the Look of American Cienema. W filmie o operatorach wypowiadać się będą tacy wybitni artyści, jak Martin Scorsese, Dennis Hopper, Mark Rydell, Owen Roizman i Haskell Wexler.


Magdalena Rakowska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Zmarł Józef Szajna

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 13:45
We wtorek, 24 czerwca zmarł Józef Szajna - malarz, scenograf, reżyser, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Ingmar Bergman

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2007 16:23
Bergman zmarł w swoim domu na wyspie Faaroe (czyt. fore) dzisiaj około godziny 7.00 rano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Aleksander Sołżenicyn

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2008 19:25
Wczoraj w Moskwie zmarł Aleksander Sołżenicyn, jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich. Zdobył sławę, uświadamiając Zachodowi koszmar rosyjskich łagrów i przestrzegając przed niebezpieczeństwem komunizmu.
rozwiń zwiń