X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Kultura

Czternastu bohaterów życia - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2008 08:11
Był w pełni sił twórczych. Po 14 latach przerwy, ponownie pojawił się na planie filmowym. Swoją najnowszą produkcję „0_1_0” chciał sam pokazać publiczności podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty. Nie zdążył. Piotr Łazarkiewicz zmarł 20 czerwca 2008 roku. Premiera kinowa jego ostatniego filmu miała miejsce 14 listopada.
Audio

Kino staje się coraz bardziej przewidywalne. Dlatego szukam wszystkiego, co w życiu nieoczywiste - tak miały brzmieć jedne z ostatnich słów, które na planie zdjęciowym do filmu „0_1_0”  wypowiedział Piotr Łazarkiewicz. Obraz, który właśnie wszedł na ekrany polskich kin, wywołał wiele polemicznych głosów, od zachwytu po gwałtowne protesty.

Akcja filmu zbudowana jest na zasadzie mozaikowej. Losy czternastu bohaterów przeplatają się. Wiemy o nich niewiele, każdy z nich znajduje się na życiowym zakręcie. W pierwszej odsłonie widz staje się uczestnikiem kłótni młodego małżeństwa. On (Wojciech Brzeziński) przykuty jest do wózka inwalidzkiego. Wszystko na skutek wypadku samochodowego. Podróżował wtedy ze swoją kochanką. Teraz zdany jest tylko na pomoc żony (Małgorzata Buczkowska). Gorycz, którą w sobie nosi sprawia, że zaczyna podejrzewać ją o zdradę. Napięcie między nimi wzrasta.Kasia (Maria Seweryn) samotnie wychowująca córkę. Cieszy się, gdy na jej drodze pojawia się pewien mężczyzna (Tomasz Tyndyk). Wierzy, że w końcu odnalazła to, czego tak długo szukała - prawdziwą miłość. Etuzjazm był przedwczesny. Gdy zbliżają się do siebie on wyznaje jej, że nie znają się od dziś, ale od czasów szkoły podstawowej. Były wtedy dobrymi koleżankami... W następnej scenie wchodzimy do mieszkania małżeństwa Jacka (Rafał Mohr) i Marty (Marta Chodorowska). Atmosfery ciepła i miłości i tu nie będzie. Stany depresyjne Jacka nasilają się z dnia na dzień. Konfikty między dwojgiem narastają. Jest też Julia (Julia Kijowska), która pozoruje przed swoim narzeczonym Filipem (Rafał Maćkowiak), próby popełnienia samobójstwa.

 

Są też inni, równie poranieni, nie potrafiący odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości. Każdy kolejny kadr wyjaśnia, że każdy z bohaterów był świadkiem wypadku drogowego, który wydarzył się pewnej nocy. Każda z historii stanowi puzzel z układanki. Gdy się je ułoży w całość, okazuje się że drogi wszystkich bohaterów skrzyżowały się pewnego dnia, w pewnym miejscu, o tej samej godzinie.  Część bohaterów łączy jeszcze jedno. Spotykają się codziennie na forum internetowym „0_1_0”. 

 

 Szukałem prostego hasła, znaku, który wyrażałby opozycję: tak - nie, dobro - zło, czarne - białe. 0_1_0 można więc rozumieć jako: nie ma - jest - nie ma, minus - plus - minus, zło - dobro - zło. Albo zupełnie inaczej. To film o ludziach, którzy nie radzą sobie z własnymi emocjami- wyjaśniał Piotr Łazarkiewicz w jednym z ostatnich wywiadów.

 

 

"0_1_0" jest ekranizacją dramatu Krzysztofa Bizio, który razem z Piotrem Łazarkiewiczem napisał również scenariusz filmu. Autorem muzyki oraz tekstów piosenek jest syn reżysera, Antoni Łazarkiewicz, kompozytor stale współpracujący z reżyserem Hansem Steinbichlerem. Jest również twórcą kompozycji do obrazów Agnieszki Holland („Julia wraca do domu”, „Kopia mistrza”), Magdaleny Łazarkiewicz („Na koniec świata”) i Kasi Adamik („Boisko bezdomnych”).

Magdalena Zaliwska

Fragment filmu "0_1_0" i rozmowa z jego twórcami.

Piotr Łazarkiewicz - reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta, aktor. Od zawsze chciał być filmowcem, ale najpierw studiował polonistykę we Wrocławiu. Dyplom otrzymał w 1977 roku. Cztery lata później uzyskał dyplom na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W tym samym roku towarzyszył, jako asystent Agnieszce Holland na planie „Kobiety samotnej”. Zaczął  realizować dokumenty i wkrótce zwrócił na siebie uwagę filmem „Mantra”. Filmem, dzięki któremu Piotr Łazarkiewicz wzbudził powszechne zainteresowanie, była "Fala" z 1986 roku. Pełnometrażowy dokument w całości poświęcony festiwalowi rocka w Jarocinie. Film doceniony został za dopuszczenie do głosu grup o skrajnych poglądach. Uczestników koncertu oraz władz miasta rozpaczających nad chaosem, jaki podczas festiwalu panuje w mieście.
Fabularne filmy Piotra Łazarkiewicza to przede wszystkim „Kocham kino”, „W środku Europy” . „Pora na czarownice".

Warto  pamiętać,  że Piotr Łazarkiewicz pojawiał się w aktorskich epizodach. Można go było zobaczyć we własnym  filmie „Kocham kino”, „Ostatnim dzwonku”(reżyserowała jego żona, Magdalena Łazarkiwicz) oraz w serialu TV „Samo niebo”, który reżyserował.

Był też reżyserem teatralnym. Zrealizował „Absolwenta” Charlesa Webba wystawianego w krakowskiej Bagateli, „Pannę Julię” Strindberga Strawińskiego prezentowaną w Łodzi, „Kartotekę” Różewicza w Jeleniej Górze i Gdyni, wreszcie spektakl „Mężczyźni na skraju załamania nerwowego”, którego premiera odbyła się w marcu br. w Teatrze Bajka w Warszawie. Piotr Łazarkiewicz zmarł podczas przygotowań do spektaklu "Prawo McGoverna", który powstawał w oparciu o sztukę autorstwa Zbigniewa Hołdysa.

KONKURS

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy podwójne zaproszenia na seans w dniu 19.11.2008. Początek o godzinie 18 w warszawskim kinie Muranów.

Pytanie konkursowe brzmi: Jak należy tłumaczyć tytuł filmu „0_1_0"?

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl 
W tytule wiadomości należy podać tytuł filmu. W treści wiadomości prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Czas Tataraku

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2009 06:58
Andrzej Wajda już trzykrotnie dokonał filmowej realizacji prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Były „Panny z Wilka”, „Czerwcowa noc”, „Brzezina”. Po kilku latach noszenia w sobie tekstu „Tatarak” znalazł odpowiedź na pytanie, jak liczące zaledwie kilkanaście stron opowiadanie, zaadaptować na potrzeby filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty "Dom zły"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 08:23
W Warszawie wręczono Złote Taśmy - nagrody polskich krytyków zrzeszonych w międzynarodowej organizacji krytyków FIPRESCI za 2009 rok. Nagrodę dla najlepszego filmu polskiego zdobył "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, a dla zagranicznego "Biała wstążka" Michaela Hanekego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny Rewers

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2009 11:40
Płyta z muzyką Włodka Pawlika do filmu Borysa Lankosza "Rewers" zostanie wydana przez Polskie Radio już 13 listopada.
rozwiń zwiń