X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Premiera filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2009 10:11
W Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się dziś premiera filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas", przedstawiającego życie i męczeńską śmierć księdza Jerzego Popiełuszki. Reżyser filmu Rafał Wieczyński podkreśla, że starał się tak pokazać postać księdza Jerzego, aby przybliżyć go także młodemu pokoleniu.
Audio

Obraz o księdzu Popiełuszce jest filmem o tamtych czasach, latach 80. Losy księdza są przedstawione na tle najważniejszych wydarzeń historycznych, między innymi strajków Sierpnia oraz patriotycznych manifestacji podczas stanu wojennego brutalnie tłumionych przez władze PRL.

Reżyser przyznaje, że do nakręcenia filmu przygotowywał się pięć lat. Realizacja filmu trwała 7 miesięcy. W filmie wystąpiło ponad 7 tysięcy aktorów i statystów. Obraz przedstawia życie księdza Jerzego Popiełuszki od dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego, aż po jego bestialski mord i pogrzeb, który zgromadził blisko pół miliona ludzi. Bazą do nakręcenia filmu były świadectwa pisane dotyczące życia Popiełuszki, ale także wielogodzinne rozmowy z rodziną i przyjaciółmi księdza, któr przeprowadził reżyser i scenarzysta.

„Popiełuszko. Wolność jest w nas” to film kręcony w autentycznych miejscach przedstawianych wydarzeń. Zakopane, Gdańsk. Warszawa – w każdym z tych miejsc pojawiła się ekipa filmowa. Na planie zobaczymy aż 14 polskich miast. Ważnym punktem jest warszawski kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, gdzie ks. Jerzy Popiełuszko przez wiele lat służył.

 

Rafałowi Wieczyńskiemu udało się podjąć współpracę z wybitnymi polskimi aktorzy m.in. Mają Komorowską, Joanną Szczepkowską, Danutą Stenką, Kazimierzem Kaczorem, Radosławem Pazurą, Janem Englertem, Władysławem Kowalskim. W obrazie gościnnie wystąpił także prymas Józef Glemp.

W rolę ks. Jerzego Popiełuszki wcielił się Adam Woronowicz, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, który znany jest z obrazu Jerzego Antczaka „Chopin - Pragnienie miłości”. Dziś Adam Woronowicz mówi: bardzo starałem się pokazać kapłana, który łączy ludzi.

Zabójstwo i ujawnienie prawdy o ks. Jerzym Popiełuszko wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Duszpasterz został zamordowany w 1984 roku przez Służby Bezpieczeństwa. Na pogrzeb kapłana przybyło tysiące ludzi. Ksiądz Jerzy został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie. W 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki.

Na ekrany kin film wejdzie 27 lutego.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Przypomnijmy sobie, co zrobiliśmy z wolnością

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2009 21:18
Bardzo często współczesny człowiek chciałby wolność rozumieć jako wolność czynienia co mu się podoba, co mu się zachce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Należy iść tropem mózgu zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2008 10:50
Mord na duszpasterzu Solidarności to nie była samowolka, tak jak do dzisiaj w dużym stopniu chce się utrzymać podobną tezę.
rozwiń zwiń