X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Kultura

Między sztuką a życiem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2009 11:09
Dziś na ekrany polskich kin wchodzi najnowszy film Petra Zelenki „Bracia Karamazow”.
Audio

Czescy aktorzy z teatru Dejvickie Divadlo przyjeżdżają do Nowej Huty, by wziąć udział w fstiwalu teatralnym. Ich zadaniem jest wystawienie ostatniej powieści Fiodora Dostojewskiego - Bracia Karamazow". Próbie od początku przypatruje się, zachowujący się dziwnie, kierownik hali  (świetna kreacja Andrzeja Mastalerza). Dowiadujemy się, że tuż przed przyjazdem aktorów jego syn spadł z rusztowania, doznał urazu kręgosłupa. Walczy o życie. Robotnik cały czas bacznie śledzi  i przeżywa próbę. Równolegle rozgrywają się dwa rodzaje dramatu, między tym, co jest sztuką a tym co jest życiem.  Wykreowani bohaterowie dręczeni są wieloma pytaniami. Jako echo powraca pytanie: „Czy Bóg istnieje? Jeżeli nie, to czy wszystko jest dozwolone? A co z szatanem? Emocjonalny nastrój  filmu potęguje  muzyka skomponowana przez Jana A.P. Kaczmarka, którego muzyka do filmu „Marzyciel” nagrodzona została Oscarem.

 
Fragmenty filmu i rozmowa z Petrem Zelenką
 
Zdjęcia do filmowej adaptacji „Braci Karamazow” przez jeden dzień nagrywane były w hali fabrycznej Nowej Huty w Krakowie. Jak powiedział Polskiemu Radiu Petr Zelenka bardzo spodobała mu się opowieść o tym miejscu, jako przestrzeni bez Boga. „Kombinat i robotnicze osiedle wybudowała komuna pod koniec lat 40., dając nadzieję lepszego życia właśnie w tych przestrzeniach. Uznałem, że nie ma równie dobrego miejsca, w którym można by było przywołać takie tematy jak: wiara, moralność, sumienie, śmierć, ojcobójstwo, które w „Braciach Karamazow” przywołał Dostojewski. Zastanawiałem się też nad realizacją zdjęć w stoczni w Gdańsku, ale nie udało się”- dodał Zelenka. Mimo tego, że wszystkie zdjęcia zdają się być kręcone w Nowej Hucie w Krakowie, w rzeczywistości został tu zrealizowany tylko jeden dzień zdjęciowy. Pozostałe nagrane zostały w hali fabrycznej w czeskiej miejscowości Hradek.

 

Petr Zelenka urodził się 21 sierpnia 1967 roku w Pradze. Od najmłodszych lat Zelenka jest entuzjastą muzyki. Jako 18-latek założył punkową kapelę W nocy. Grał na basie i pisał teksty. Później grał także w postpunkowym zespole Resztki Charyzmatu, z którym nagrał płytę. Jego debiut reżyserski "Mnaga – Happy End" (1996) był poświęcony muzyce, a konkretnie pewnej faktycznie istniejącej niszowej kapeli „Mnaga a Zdorp”. Zelenka jednak opowiedział całkiem fikcyjną historię zespołu. Dostał za ten film trzy nagrody na Cottbus Film Festival w 1996 roku i dwie rok później na Pilsen Film Festival.

Studiował scenopisarstwo w Praskiej Szkole Filmowej. Tuż po studiach trafił do wytwórni filmowej Barrandov (tej samej, w której pracował jego ojciec). Pisze dramaty i scenariusze do wszystkich swoich filmów, a także dla innych.

Rok po debiucie "Mnaga – Happy End" (1996), Zelenka wyreżyserował obraz "Guzikowcy". Kolejny film Zelenki "Rok diabła" (2002) okazał się wielkim sukcesem. W ciągu dwóch miesięcy od premiery obejrzało go w Czechach 100 tys. widzów. Trzy lata później Zelenka przeniósł na ekran swą sztukę "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie". Premiera „Braci Karamazow” w Czechach odbyła się w 2007 roku.

Magdalena Zaliwska

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Petr Zelenka - BRACIA KARAMAZOW

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2009 11:29
Czescy aktorzy z teatru Dejvickie Divadlo przyjeżdżają do Nowej Huty, by wziąć udział w festiwalu teatralnym. Mają wystawić Braci Karamazow w reżyserii Lukasza Hlavicy na podstawie ostatniej powieści Fiodora Dostojewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Petr Zelenka - "Bracia Karamazow"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2009 13:17
Najnowszy film Petra Zelenki, twórcy m.in. "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie", to współczesna polsko-czeska opowieść o miłości, zdradzie i zbrodni, do której punktem wyjścia jest powieść Dostojewskiego i jej teatralna adaptacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z tymi komediami?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2009 08:41
Od piątku na ekranach polskich kin gości kolejna produkcja tandemu Konecki & Saramonowicz „Idealny facet dla mojej dziewczyny". Sukces „Testosteronu" i „Lejdis" pozwala prognozować, że w najbliżych dniach Polacy entuzjastycznie udadzą się do kin. Czy rzeczywiście warto? Na czym polega sukces wymienionych produkcji? Co dziś śmieszy nas w kinie? Czego oczekujemy od polskick komedii? Polskiemu Radiu opowiada Andrzej Kołodyński, redaktor naczelny miesięcznika „Kino".
rozwiń zwiń