X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Kultura

Holland w małej grupie kobiet docenionych przez Oscary

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 07:29
Agnieszka Holland wraca do domu bez nagrody za "W ciemności", ale i tak jest jedną z niewielu kobiet-filmowców, które przez tę amerykańską nagrodę zostały w ogóle dostrzeżone.
Holland w małej grupie kobiet docenionych przez Oscary
Foto: fot. PAP/EPA/PAUL BACK

Polska reżyserka ma na swoim koncie aż trzy oscarowe nominacje, w tym jedną za scenariusz do filmu "Europa, Europa". To bardzo dużo jak na kobietę filmowca. Oscarowe statystyki są w tym przypadku wręcz nieubłagane.

W 2011 roku, który podsumowała nagroda wręczona w niedzielę w Los Angeles, tylko 5% wysokobudżetowych, kasowych filmów amerykańskich wyreżyserowały kobiety.

W ciągu 84 lat istnienia nagrody tylko 4 reżyserki: Lina Wertmuller, Jane Campion, Sofia Coppola i Kathryn Bigelow nominowane były w kategorii Najlepszy Reżyser! Wygrała jedynie Bigelow za "Hurt Locker"!

W tym roku o statuetki ubiegało się kilka reżyserek. Wygrały tylko dwie z nich:

Najlepsza Pełnometrażowa Animacja: "Kung Fu Panda 2" Jennifer Yuh Nelson

Najlpeszy Aktorski Film Krótkometrażowy: "Foot Soldier of the Civil Rights Movement" Robin Fryday and Gail Dolgin; "God is the Bigger Elvis" Rebecca Cammisa and Julie
Anderson; "Saving Face" - Daniel Junge and Sharmeen Obaid-Chinoy; "The Tsunami and the Cherry Blossom" Lucy Walker and Kira Carstensen

Najlepszy Film Nieanglojęzyczny: "W ciemności" Agnieszka Holland

Najlepszy Animowany Film Krótkometrażowy: "Wild Life" Amanda Forbis and Wendy Tilby; "A Morning Stroll" Grant Orchard and Sue Goffe

Najlpeszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny: "The Shore" Terry George and Oorlagh George; "Time Freak" Andrew Bowler and Gigi Causey

A tu lista ważnych, wyreżyserowanych przez kobiety filmów, które w kategorii Najlepszy Reżyser nie zostały w tym roku wzięte pod uwagę:

usc/blogs.indiewire.com

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Holland: Polacy docenili mój film

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 01:00
- Oscar jest ważny, bo to jest nagroda, o której się dowiaduje cały świat - mówi Agnieszka Holland z Los Angeles. - Ważne jest też robić film, który mówi o tak bolesnych rzeczach, ale trafia do serc widowni i który w Polsce ma już ponad milion widzów. To jest więcej warte niż wszystkie Oscary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamiński: Zdjęcia do "Drzewa życia" są piękne. Oscara wygrał "Hugo"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 02:37
- Praca Emmanuela Lubezkiego przy "Drzewie życia" była bardzo ładna, trochę unikalna - opowiadał słynny operator w Trójce. Nagroda w tej kategorii była jednak zaskoczeniem, wygrał "Hugo i jego wynalazek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozstanie" z Oscarem. "Wygrał film najlepszy"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 04:50
Agnieszka Holland nie wróci do Polski ze złotą nagrodą. - To nie jest rezultat, który łamałby nam serca, poczucie sprawiedliwości. "Rozstanie" to dobra wiadomość, dobry film - oceniają krytycy filmowi w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meryl Streep z Oscarem! Bezkonkurencyjna!

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 05:43
Po 30 latach przerwy Meryl Streep znów odbiera Oscara. Otrzymała go za rolę Margaret Thatcher w "Żelaznej damie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary rozdane! "Artysta" zbiera najważniejsze wyróżnienia!

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 06:16
5 nagród: za najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, kostiumy i muzyka. W najistotniejszych kategoriach niszowy "Artysta" pokonał nowy film Martina Scorsese!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscary: Zobacz kto wygrał!

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 09:00
Obyło się bez niespodzianek. 5 statuetek przyznano "Artyście" i 5 "Hugo i jego wynalazkowi."
rozwiń zwiń