X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Ekologiczne miasto

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2007 11:52
Miasto bez dwutlenku węgla i odpadów - taki ambitny cel wyznaczyli sobie twórcy pionierskiej urbanistycznej wizji.

Pierwsze na  świecie w pełni ekologiczne miasteczko powstanie w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Europie najciekawszym ekologicznym projektem miejskim, jednak w znacznie mniejszej skali, jest sztokholmska dzielnica Hammarby Sjöstad.

Miasto bez dwutlenku węgla i odpadów - taki ambitny cel wyznaczyli sobie twórcy pionierskiej urbanistycznej wizji na  Półwyspie Arabskim. Projekt, wykonany przez londyńska pracownię Foster and Partners, powstał na zlecenie Abu Dhabi Future Energy Company.

W ciekawy sposób połączono koncepcję średniowiecznego miasta, zbudowanego na planie kwadratu i otoczonego murami, z najnowszymi technologiami ekologicznymi. Gęsta zabudowa o powierzchni 6 mln metrów kwadratowych będzie wyposażona w ogniwa fotoelektryczne. Jest to również z założenia miasto bez samochodów. Komunikacja będzie się odbywała w zacienionych ciągach pieszych, stanowiących schronienie przed upałem.

W ekologicznym miasteczku powstanie ośrodek badań nad nowymi źródłami energii, uniwersytet, Centrum Innowacji oraz specjalne strefy ekonomiczne, które mają przyciągnąć inwestorów z całego świata. W najbliższym sąsiedztwie osady znajdą się elektrownie wiatrowe i plantacje roślin energetycznych.

Nie znamy jeszcze daty rozpoczęcia realizacji ogłoszonego w maju tego roku projektu ekomiasta w ZEA. Całkiem realne kształty zdążył natomiast przybrać inny, mniejszy, ale znacznie bliższy nam geograficznie projekt. Będąca w toku przebudowa sztokholmskiej dzielnicy Hammarby Sjöstad ma z niej uczynić w pełni ekologiczną przestrzeń miejską. To najbardziej interesujący i spektakularny projekt tego typu w Europie.

Dzielnica Hammarby Sjöstad, powstała na terenie terenów poprzemysłowych, stanowi naturalne przedłużenie śródmieścia Sztokholmu. Plan zagospodarowania tej przestrzeni do celów mieszkaniowych powstał na początku lat 90-tych. Docelowo w 2010 roku będzie tutaj mieszkało i pracowało ok. 30 tys. ludzi. W ramach przygotowań kandydatury Sztokholmu do goszczenia Igrzysk Olimpijskich w 2004 roku , w dzielnicy Hammarby Sjöstad zaplanowano stadion i wioskę olimpijską. Wtedy to zdecydowano nadać tej części miasta zaawansowany ekologiczny profil.

Olimpiada ostatecznie „powędrowała” do Aten, ale plan ekologiczny, stworzony specjalnie dla Hammarby Sjöstad, pozostał w mocy. Opiera się on na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii oraz najnowszych technologiach oczyszczania wody i gospodarki odpadami. W efekcie dzielnica ma o połowę niższe emisje od innych, porównywalnych zespołów mieszkalnych.

Do ogrzewania stosuje się w Hammarby Sjöstad energię słoneczną, pompy ciepła oraz biogaz pozyskany ze spalarni śmieci i z osadu z oczyszczalni ścieków. Funkcjonują również stacje benzynowe, oferujące paliwo do samochodów na bazie tego właśnie biogazu. Dla odciążenia oczyszczalni woda deszczowa z dachów budynków jest oczyszczana lokalnie i odprowadzana specjalnym kanałem wprost do jeziora. System zbiórki odpadów w dzielnicy odbywa się od 2000 roku z użyciem maszyn działających na zasadzie ogromnych  „odkurzaczy” zamontowanych na specjalnych ciężarówkach. Zasysają one posegregowane odpady ze zbiorników przy poszczególnych budynkach kanałami, poprowadzonymi w gruncie do głównej ulicy.

Pomyślano też o ekologicznym transporcie. Do Hammarby Sjöstad najłatwiej dostać się szybkim tramwajem Tvärbanan. Miedzy północną i południową częścią dzielnicy regularnie kursuje stateczek. Do rezygnacji z samochodów zachęcają mieszkańców liczne ścieżki piesze i rowerowe. Dla zwierząt przewidziano tzw. ekodukty, porośnięte roślinnością, dla umożliwienia im przeprawy nad trasą szybkiego ruchu.

Kluczem do przyjęcia się przyjaznych środowisku rozwiązań jest świadomość mieszkańców. Dlatego w Hammarby Sjöstad działa Ekologiczne Centrum Informacyjne. Tam też zwykle kierują się zagraniczne delegacje i wycieczki. Wzorowane na sztokholmskim modelu kompleksowe ekologiczne rozwiązania powstają już w holenderskich i hiszpańskich miastach. Kiedy przyjdzie pora na Polskę?

Agnieszka Labisko

Czytaj także

Hit Song Science - przepis na przebój

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2007 15:15
Hit Song Science (HSS) to program komputerowy, który pozwala przewidzieć czy nowy utwór stanie się przebojem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

TECHNIKA: Rekordowy lot Zefira

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2007 09:33
Samolot napędzany Słońcem latał przez dwie noce
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opiekun ryb

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2009 16:52
Artur Furdyna - Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Rzek: Iny i Gowienicy w Stepnicy koło Szczecina - to niewątpliwie ekolog-pasjonat...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eko-ubrania

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 16:53
Produkowane są z papieru czy np. z bambusa...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Są już mega i metamiasta

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 08:41
Po raz pierwszy w historii więcej ludzi na świecie mieszka w miastach niż na wsi. Nie da się odwrócić tego procesu.
rozwiń zwiń