X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

W stronę Słońca

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2007 09:04
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce w Częstochowie uruchomiono właśnie największą polską instalację baterii słonecznych.

590 luster instalacji solarnej, ustawionych na dziedzińcu szpitala, pokrywa w ponad 50 proc. jego zapotrzebowanie na podgrzanie wody. „Dzięki tej inwestycji będziemy oszczędzać 0,5 mln zł rocznie, a jednocześnie nasza działalność będzie znacznie mniej uciążliwa dla środowiska” – powiedział PAP dyrektor Henryk Kromołowski. Całkowity koszt inwestycji, sfinansowanej częściowo przez Ekofundusz i Fundusz Ochrony Środowiska, wyniósł 4,3 mln zł.

Ekonomizery spalin pozwolą odzyskać część energii cieplnej ze spalin, co pokryje z kolei ok. 30 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepło. Tzw. dualna instalacja solarna współpracuje z kotłem gazowym, który zapewnia ok. 15 proc. zapotrzebowania na ciepło. W ten sposób z energii słonecznej można korzystać przez cały rok.

Nie dziwi lokalizacja największej polskiej instalacji solarnej w Częstochowie, ponieważ to właśnie na południu Polski są w zimie najkorzystniejsze warunki wykorzystania energii słonecznej. Najczęściej stosowanymi systemami solarnymi są u nas kolektory płaskie, zwykle łączone w baterie. Instaluje się je na dachach, ścianach południowych budynków lub na powierzchni ziemi, jak w przypadku szpitala na Parkitce. Pojedyncze „lustro” to prostopadłościan o wymiarach 0,5m x 2m x 10cm, z którego uzyskuje się moc grzewczą 1kW. Czynnik roboczy - woda lub niezamarzający glikol - krąży pod płytą kolektora, odbiera ciepło z absorbera i transportuje je do wymiennika ciepła. Tam przekazuje je wodzie instalacyjnej.

Dla porównania, największa instalacja kolektorów słonecznych na świecie funkcjonuje na Krecie niedaleko Heraklionu. Przy hotelu Candia-Maris znajduje się 900 kolektorów o łącznej powierzchni 2,4 km2. Koszty inwestycji wyniosły 2 mln euro. Tamtejszy system zapewnia efektywne podgrzanie ciepłej wody, przynosząc oszczędności energii elektrycznej rzędu 1350 MW w skali roku.

Agnieszka Labisko

Czytaj także

Regionalne Centrum Eko-energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 06:24
Samorząd województwa opolskiego postanowił utworzyć w Łosiowie Regionalne Centrum Eko-energetyczne. Na terenie Centrum staną wiatraki, baterie słoneczne oraz inne źródła energii odnawialnej, dzięki którym można będzie przekonać jeszcze nie przekonanych, że prąd i ciepło można wytwarzać także jak wieje wiatr czy świeci słońce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy o oszczędzaniu energii

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2010 06:23
Polscy naukowcy pracują nad nowoczesnymi metodami oszczędzania energii. Chcą wykorzystywać wodór jako paliwo i budować bardziej efektywne akumulatory. Efekty? Zobaczymy w całkiem niedalekiej przyszłości. Szczegóły - Joanna Skrzypiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa idzie w ślady Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 06:22
Energia pochodzi głównie ze źródeł odnawialnych, po ulicach jeżdżą elektryczne samochody, a każdy mieszkaniec segreguje śmieci - to nie bajka. Tak jest w Szwecji. Nowatorskie rozwiązania z tego kraju, ograniczające emisję gazów cieplarnianych i podnoszące efektywność energetyczną, chce wdrożyć u siebie Warszawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pozyskiwać tanią energię

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 18:10
Wiatrak na balkonie, panele słoneczne na dachu czy elektrownia wodna w strumyczku. Czy to recepta na pozyskiwanie ekologicznej energii?
rozwiń zwiń