X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Nowe technologie w branży nieruchomości - spacer po wirtualnym mieszkaniu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 14:41
Wizualizacje wnętrz w wirtualnej rzeczywistości umożliwiają spacer po projektowanych domach, mieszkaniach czy dużych inwestycjach przemysłowych. Dają możliwość np. zmiany kolorów ścian czy elementów wyposażenia wnętrza podczas jego oglądania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com

Jedną z pierwszych firm w Polsce, która wdraża wizualizacje wnętrz w wirtualnej rzeczywistości jest InPlanner, założona przez absolwentów Politechniki Łódzkiej, która działa w Inkubatorze Technologicznym łódzkiego Technoparku.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, aranżacji wnętrz od zawsze towarzyszy problem przedstawienia zamysłu projektanta w sposób zrozumiały dla większości osób, a stosowane obecnie fotorealistyczne wizualizacje mają szereg wad - przede wszystkim brak głębi.

Łódzka firma tworzy wizualizacje architektoniczne w wirtualnej rzeczywistości, wykorzystując do tego najnowsze elementy techniki, czyli m.in. gogle VR.

- Dzięki takim sposobom wizualizacji przede wszystkim jest lepsze poczucie głębi, skali obiektu, możemy zwiedzić każdy zakątek mieszkania, obejrzeć go z bliska i z daleka, z różnych perspektyw, prawie dotknąć - powiedział szef firmy Adam Preś.

Spacer – zdaniem twórców wirtualnych projektów - daje ogromne możliwości prezentacji i aranżacji. Możliwa jest np. zmiana koloru ścian, czy elementów wyposażenia w trakcie oglądania. Podczas spaceru można także otwierać i zamykać drzwi, przemieszczać przedmioty czy zapalać i gasić światła.

- Dzięki temu w przypadku, kiedy architekt ma kilka koncepcji odnośnie danego projektu, klient w czasie rzeczywistym może sobie zmienić np. kolor ścian, płytki na podłodze i zdecydować się na tę aranżację, która ostatecznie mu pasuje - dodał Romanowski.

Spacery po wirtualnych wnętrzach możliwe są nie tylko za pomocą gogli VR, ale także na komputerach w formie gry oraz smartfonach za pomocą cardboardów.

Odbiorcami takich wirtualnych wizualizacji - zdaniem autorów - mogą być nie tylko architekci, czy indywidualni klienci, ale także inwestorzy i deweloperzy, którzy mogą przedstawić swoje obiekty w sposób niestandardowy i np. ograniczyć do minimum liczbę tzw. mieszkań pokazowych.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: mieszkanie nowe technologie

Czytaj także

Nowe mikroskopy pozwolą zobaczyć przezroczyste obiekty

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 00:47
- Tomograficzne mikroskopy będą służyły biologom i lekarzom medycyny czy histopatologom. Dzięki temu będzie można również zbadać procesy dynamiczne w mikrostrukturach biologicznych - opowiada specjalistka w zakresie optyki stosowanej, prof. Małgorzata Kujawińska.
rozwiń zwiń