X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Polak Polakowi wilkiem? Nie na Harvardzie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 12:20
Polscy absolwenci Uniwersytetu Harvarda chcą wspomóc finansowo rodaków studiujących na tej prestiżowej amerykańskiej uczelni. W tym celu tworzą fundusz stypendialny.

Porozumienie w sprawie funduszu podpisało Stowarzyszenie Harvard Club of Poland i władze Uniwersytetu Harvarda. Przez pięć lat stowarzyszenie chce zebrać niemałą kwotę 5 milionów dolarów. - Fundusze będziemy zbierać wśród absolwentów i naszych klubowiczów, sponsorów indywidualnych i korporacyjnych w Polsce oraz za granicą – mówi prezes Harvard Club of Poland Krzysztof Daniewski.

Dwóch sponsorów indywidualnych już obiecało milion dolarów. - Konserwatywnie przyjąłem, że zebranie pozostałych czterech może nam zająć pięć lat. Tak naprawdę może nastąpić to dużo szybciej – ocenia Daniewski.

Wszystkie pieniądze będą przesyłane bezpośrednio na harvardzki rachunek stowarzyszenia, jednak nie ono będzie nimi zarządzać. Daniewski: - To, jak i komu będą przyznawane stypendia, będzie w 100 proc. decyzją Harvardu. My w żaden sposób nie będziemy na nią wpływać.

Każdy kandydat, który zgłasza się na Harvard przedstawia swoje "oświadczenie majątkowe”, w którym deklaruje, ile pieniędzy mu brakuje, czy ma dochody i jakie dochody mają jego rodzice. Do analizy tych informacji najlepiej przygotowani są urzędnicy uniwersytetu, którzy robią to od lat. Daniewski nie wyklucza jednak, że stowarzyszenie będzie miało w Polsce swój własny minifundusz, którym będzie bezpośrednio zarządzać. Środki tam zgromadzone będzie można przeznaczyć na doraźne cele. - Od czasu do czasu potrzebna jest kwota, która sfinansuje wyjazd jakiegoś naukowca na Harvard, czy staż naukowca z Harvardu, który przyjedzie do Polski – mówi.

Polski klub absolwentów Uniwersytetu Harvarda pracował nad utworzeniem funduszu stypendialnego od dłuższego czasu. - Obecnie na Harvardzie jest około 35 Polaków, z profesorami to już 40 osób – przypomina Daniewski.

Stowarzyszenie Harvard Club of Poland zrzesza blisko 260 polskich studentów, absolwentów oraz byłych i obecnych pracowników Uniwersytetu Harvarda w Cambridge w Stanach Zjednoczonych. Członkami klubu są między innymi dziennikarka Agata Passent, prezes PZU Andrzej Klesyk czy prezes Europejskiej Akademii Dyplomacji Katarzyna Pisarska.

Uniwersytet Harvarda (Harvard University) to jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie. Należy do tzw. ligi bluszczowej, gromadzącej najlepsze amerykańskie uczelnie. Powstał 8 września 1636 roku jako Harvard College (wówczas w Newtown, a obecnie Cambridge) jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej. Nazwę otrzymał od nazwiska purytańskiego duchownego, wielebnego Johna Harvarda, który był pierwszym darczyńcą uczelni, wówczas będącej college'em. Harvard łożył na utrzymanie szkoły od momentu jej powstania do swojej śmierci. W testamencie zapisał jej swoją bibliotekę i połowę majątku.

(ew/pap)

Czytaj także

Czy polskie wyższe uczelnie dają dobre wykształcenie?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:00
Harvard nie dlatego stał się Harvardem, że państwo nagle podarowało mu dużo pieniędzy lub ktoś napisał mądrą ustawę o promowaniu najlepszych uczelni USA. Harvard stał się synonimem jakości w szkolnictwie wyższym...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w radzie miejskiej Chicago?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 06:50
Połowicznym sukcesem dla polskich kandydatów zakończyła się pierwsza tury wyborów do rady miejskiej Chicago.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesteśmy coraz bliżej zniesienia wiz dla Polaków do USA. Płonne nadzieje?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 00:20
Amerykańscy kongresmani ze stanu Illinois zapowiedzieli zgłoszenie kolejnego projektu ustawy w sprawie zniesienia wiz dla Polaków.
rozwiń zwiń