X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Nie zaznasz strachu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2010 13:10
O tym, czy uda nam się przezwyciężyć strach, decyduje aktywność fragmentu kory mózgowej – informują naukowcy z Izraela na łamach pisma "Neuron".
Nie zaznasz strachu


 Te ustalenia to prawdziwa szansa dla osób cierpiących na rozmaite fobie i stany lękowe.

Jak dotąd badania poświęcano głównie mechanizmom reakcji mózgu związanej z lękiem. O wiele mniej wiadomo na razie o tym, co dzieje się w mózgu, kiedy – pokonując strach – podejmujemy odważne działanie. I to właśnie postanowili sprawdzić naukowcy z Weizmann Institute of Science w Izraelu.

Co zatem dzieje się w naszym mózgu, kiedy poddajemy się lękowi, a jakie mechanizmy działają, kiedy go przezwyciężamy? Autorzy badań przeprowadzili eksperyment, podczas którego uczestnicy decydowali o tym, jak bardzo mogą zbliżyć się do żywego węża oraz pluszowego misia. W czasie wykonywania zadania ich mózgi badano przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Przed rozpoczęciem doświadczenia na podstawie ankiet dotyczących lęku przed wężami uczestników podzielono na dwie grupy – strachliwych i odważnych.

Jak się okazuje, uleganie lękowi i odsuwanie się od węża wiąże się z wysokim poziomem strachu subiektywnego (opisywanego przez uczestników) i dużym pobudzeniem somatycznym, ocenianym na podstawie przewodności skóry (im człowiek jest bardziej zrelaksowany, tym przewodność jest niższa). Odważne zbliżanie się do węża wiąże się natomiast z jeszcze większym pobudzeniem somatycznym, chociaż towarzyszy mu mniejszy strach subiektywny, albo wysokim lękiem subiektywnym i niskim pobudzeniem somatycznym.

Obrazowanie mózgów uczestników podczas zadania wykazało, że odważnemu zachowaniu towarzyszy wyższa aktywność małej części kory mózgowej, należącej do zaangażowanego w kontrolę emocji układu limbicznego, tzw. przedniej części kory obręczy. Zdaniem badaczy, manipulacje aktywnością przedniej części kory obręczy mogą zatem stać się sposobem terapii chorób o podłożu lękowym.

(pap/ew)

Zobacz więcej na temat: fob Izrael
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NEUROLOGIA: Gdzie rodzi się optymizm

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2007 10:29
Naukowcy odkryli "optymistyczne" obszary mózgu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duży mózg nie musi być lepszy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2009 13:37
Małe owady mogą być równie inteligentne jak duże ssaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepustowy mózg Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 05:03
Zależność pomiędzy rozmiarem mózgu i inteligencją jest minimalna.
rozwiń zwiń