X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Życie na asteroidzie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 12:56
Na powierzchni 24 Themis znaleziono lód i skomplikowane związki organiczne. Czy życie rzeczywiście na Ziemie przyszło z kosmosu?
Audio

200 kilometrowa asteroida 24 Themis krąży w tak zwanym Pasie Głównym planetoid leżącym miedzy orbitami Marsa i Jowisza. W tym pasie znaleziono ponad 200 planetoid o średnicy przekraczającej 100 kilometrów. 24 Themis jest jedną z większych. Pas planetoid najprawdopodobniej powstał z niewykorzystanych do budowy plant skał, które dzięki siłom grawitacji innych planet zostały wepchnięte między orbitę Marsa i Jowisza. Takich skupisk „planetarnych resztek” jest zresztą w naszym układzie więcej.

24 Themis naukowcy oglądali przez podczerwony teleskop na Hawajach. Badając światło słoneczne odbite od powierzchni asteroidy zauważyli w widmie ślady zamarzniętej wody i skomplikowanych związków organicznych. – „związki, które zaobserwowaliśmy w widmie wydają się być bardzo złożone, zbudowane z długich łańcuchów cząsteczek. Spadając na „gołą” młodą Ziemię z deszczem meteorytów mogły być swoistym zaczynem życia na naszej planecie. – mówi Josh Emery, astronom z University of Tennessee w Knoxvile w USA.

Niby nic nowego. Od dawna podejrzewano, że życie na Ziemię przyszło z kosmosu. Kłopot polega na tym, że na tej asteroidzie nie powinno być wody na powierzchni. A tym bardziej skomplikowanych związków organicznych. Jest na niej zwyczajnie za gorąco. Krąży ona zbyt blisko słońca, by lód mógł się utrzymać na powierzchni ciała. Promieniowanie słoneczne powinno odparować lód. To może świadczyć, zdaniem prof. Emery, że woda jest powszechna w pasie głównym planetoid.

Zapewne jest go także bardzo dużo w samej 24 Themis. Naukowcy sądzą, że lód powoli wydobywa się z pod powierzchni 24 Themis i dlatego cały czas jest widoczny. To jednak znaczy, że w samej asteroidzie musi być go dużo, a do tej pory uważano, że asteroidy są „suche” i skaliste. To komety miały być zbudowane z lodu i okruchów skał. Dlatego też uważano, że były takimi kosmicznymi „beczkowozami” z wodą, które dostarczyły ją na młodą Ziemie, dopóki nie okazało się, że woda w kometach ma inny skład izotopowy niż ta na naszej plancie.

Odkrycie pokazuje, że woda jest znacznie bardziej powszechna niż sądzono. 24 Themis jest pozostałością po wczesnym formowaniu się planet. A to by znaczyło, że woda musiała być zawarta w ciałach, z których lepiły się „nasze” planety. Jeśli przyjąć, że podobne mechanizmy powstawania systemów planetarnych obowiązują również wokół innych gwiazd, to znaczy, że podstawowe składniki do budowy życia – woda i związki organiczne – powinny być także w innych układach planetarnych, tworząc w nich rejony przyjazne powstawaniu życia.

Andrzej Szozda

źr. nasa.gov, scientificblogging.com,

Zobacz więcej na temat: Hawaje kosmos USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja staranuje asteroidę, która leci ku ziemi

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 21:10
W piątek, 13 kwietnia 2029 roku asteroida Apophis ma przelecieć blisko Ziemi, może nawet niebezpiecznie blisko.
rozwiń zwiń