X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Darwin na znaczkach

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2009 06:45
Poczta Brytyjska przygotowała na Rok Darwinowski serię okolicznościowych znaczków – puzzli.

Poczta Brytyjska przygotowała na Rok Darwinowski serię okolicznościowych znaczków – puzzli. Znaczki „darwinowskie” ukazywały się także w przeszłości, i to w wielu krajach.

Znaczki na Rok Darwinowski

W 2009 r. przypada 200. rocznica urodzin Karola Darwina oraz mija 150 lat od publikacji jego najważniejszego dzieła „O pochodzeniu gatunków”. Poczta Brytyjska (Royal Mail) postanowiła uczcić tę wyjątkową okazję specjalną edycją znaczków i bloczku filatelistycznego. Ukażą się one dokładnie w rocznicę urodzin wielkiego przyrodnika, 12 lutego. Będą też specjalne stemple z darwinowskimi cytatami.

Na jednym z okolicznościowych znaczków (pierwszej klasy, odpowiednik naszego priorytetu) jest portret Darwina. Pozostałe mają różne nominały i symbolicznie ukazują, każdy z nich jeden z obszarów badań angielskiego naukowca (zoologia, ornitologia, geologia, botanika, antropologia). Sześć znaczków o rozmiarach 35 na 33 mm posiada wypustki i przypomina puzzle. Można je złożyć w całość, podobnie jak łączą się różne dziedziny zainteresowań naukowych Darwina w teorii ewolucji.

 

'' Znaczek z Ugandy z 2000 roku z portretem Darwina, fot. archeofil.

Okolicznościowy bloczek filatelistyczny zawiera cztery znaczki z podobiznami zwierząt z Wysp Galapagos na tle mapy, nakreślonej przez kapitana Roberta Fitzroya w trakcie wyprawy dookoła świata na statku HMS Beagle (1831-1836). W tej ekspedycji brał udział Darwin, a zgromadzone w jej trakcie bogate materiały botaniczne i zoologiczne zainspirowały go do stworzenia teorii ewolucji, wyłożonej w dziele: „O pochodzeniu gatunków drogą doboru naturalnego” (1859).

„Darwinowska” filatelistyka

Znaczków z portretami Darwina oraz ilustracjami jego teorii było w przeszłości kilka. Poczta Brytyjska wydała w 1999 roku bloczek z biografią Darwina oraz graficznym skrótem jego teorii: czterema znaczkami, przedstawiającymi współczesnego ptaka na tle szkieletu jego przodka - praptaka. W tym samym roku poczta Korei Północnej wypuściła bloczek z ilustracją – schematem teorii ewolucji.

W 2000 r. filatelistyczny hołd złożyły Darwinowi Uganda i Mongolia. Na ugandyjskim znaczku widnieje dość oryginalny portret naukowca. Znaczki z Mongolii przedstawiają nie tylko portret Darwina, ale także stronę tytułową pracy „O pochodzeniu gatunków”, podobiznę statku Beagle, na którym odbył on swoją słynną wyprawę oraz jego dom w miejscowości Down pod Londynem wraz z wnętrzem gabinetu.

Wszystkim zainteresowanym znaczkami pocztowymi, poświęconymi słynnym naukowcom, (m.in. Darwinowi), polecamy stronę: http://www.archeofil.pl/index.php?go=antropogeneza_9

Agnieszka Labisko

Obejrzyj galerię znaczków:

Czytaj także

Krótka historia teorii ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2009 03:31
W 2009 roku obchodzimy dwustulecie urodzin Karola Darwina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentni tracą zęby

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2009 04:42
Wydawałoby się, że ewolucja naszego gatunku jest już pieśnią przeszłości. Nic bardziej mylnego, nadal rozwijamy się i to szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charles Darwin

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2009 14:11
Przeciętny Brytyjczyk patrzy w twarz Charlesa Darwina kilka razy dziennie.
rozwiń zwiń