X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Arktyka bez lodu?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 11:23
Lód na Arktyce może stopnieć niemal do zera w ciągu dziesięciu lat - twierdzi brytyjski naukowiec.

Lód na Arktyce może stopnieć niemal do zera w ciągu najbliższych dziesięciu lat - twierdzi brytyjski naukowiec.

To jedna z najbardziej pesymistycznych prognoz dotyczących przyszłości arktycznej pokrywy lodowej, jednak profesor Peter Wadhams z Uniwersytetu Cambridge podkreśla, że sporządził ją na postawie najnowszych, wiarygodnych danych.

Arktycznego lodu co roku przybywa zimą, latem jest go mniej. To naturalne, cykliczne zjawisko, ale naukowcy informują, że w ostatecznym rozrachunku, pokrywa lodowa już od wielu lat staje jest coraz mniejsza. Polarnicy zastanawiają się, kiedy przyjdzie takie lato, gdy lód zniknie całkowicie. Profesor Wadhams uważa, że przedsmak tego będziemy mogli zaobserwować przed końcem przyszłej dekady:

„Za dziesięć lat zniknie lód w okolicy wyspy Ellesmera, niedaleko Grenlandii. To oznacza, że latem statki będą mogły bez przeszkód pokonywać Ocean Arktyczny. Do zera lód na Arktyce stopnieje w ciągu 20-30 lat" - przewiduje.

Zdaniem Wadhamsa wskazują na to dane zebrane przez ekipę polarników, którzy w tym roku przeszli po Arktyce ponad 400 kilometrów, dokonując ręcznych i satelitarnych pomiarów grubości lodu. Niezależni eksperci podkreślają, że arktyczny lód odbija promienie słoneczne, toteż jego mniejsza ilość lub brak mogą jeszcze przyspieszyć proces globalnego ocieplenia.

(iar)

Czytaj także

Temperatury spadają. Klimat się ociepla

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 13:37
Jeśli fakty nie bardzo pasują do teorii, tym gorzej dla faktów – zdają się sugerować niektórzy „ociepleniowi” klimatolodzy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyspom zagraża ocean. Wydadzą miliardy dla klimatu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2009 11:58
Brytyjska Wspólnota Narodów przeznaczy miliardy dolarów na walkę ze zmianami klimatu, głównie na zmniejszenie emisji gazów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy boją się zmian klimatu, chcą z nimi walczyć

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2009 14:03
84 procent Polaków uważa, że zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie, któremu trzeba aktywnie przeciwdziałać.
rozwiń zwiń