X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

W miesiąc na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 14:32
Dzięki silnikom plazmowym kosmiczne podróże będzie można znacznie skrócić.
Audio

Astronauci podróżujący na Marsa nie będą się musieli obawiać się 6 miesięcznej podróży statkiem kosmicznym na czerwoną planetę. Dzięki silnikom plazmowym ich podróż będzie można skrócić do niecałych 40 dni. Testy takich silników przeprowadza amerykańska firma Ad Astra Rocket Company.

Prototypowy silnik rakietowy, VASIMR VX-200 podczas testów osiągnął moc 201 kilowatów i tym samy ustanowił rekord przekraczając granicę 200 kilowatów. „To jest najmocniejszy silnik plazmowy na ziemi – mówi szef Ad Astra Franklin Chang Diaz.

W 2013 taki silnik będzie korygował orbitę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która nieustannie opada na Ziemię wytracając prędkość. Spowodowane to jest tarciem ziemskiej atmosfery. W tej chwili ISS korzysta z konwencjonalnych silników, które zużywają ponad 7.5 tony paliwa rocznie. Korzystając z silnika plazmowego wystarczyłoby tylko 300 kilogramów paliwa. NASA zgodziła się na testy, gdyż pozwoli jej to zaoszczędzić miliony dolarów rocznie na korygowanie orbity stacji.

Ad Astra ma jednak znacznie bardziej ambitne plany i zapowiada, że rakiety napędzane 10-20 megawatowym silnikiem mogłaby skrócić podróżna Marsa z 6 miesięcy do niecałych 40 dni. Poza oszczędnością czasu i mniejszą ilością zapasów, które astronauci musieliby ze sobą zabrać na półroczny lot w jedną stronę, krótsza podróż ma jeszcze inne niezwykle ważne zalety. Astronauci nie będą narażeni na groźne promieniowanie kosmiczne przez długi czas. A to poza zmniejszeniem ryzyka mutacji genów wiąże się także z możliwością zbudowania przedziału dla ludzi mniej odpornego na promieniowanie. A więc lżejszego.

Silniki plazmowe od lat budzą emocje u inżynierów. Teoretycznie są znacznie sprawniejsze i mniej awaryjne niż zwykłe silniki rakietowe, choć zasada działania jest bardzo podobna. Fale radiowe rozgrzewają gaz (najczęściej wodór, argon, lub neon) do stanu plazmy. Pole magnetyczne zmusza naładowana plazmę do wydostania się z komory z ogromną prędkością, co powoduje odrzut rakiety w przeciwnym kierunku.

Więcej informacji www.adastrarocket.com


as, na podstawie physorg.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

40-lecie pewnego spaceru

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 03:11
40 lat temu człowiek pierwszy raz chodził po Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Marsie było życie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 14:20
Organizmy, które żyły na Marsie, dotarły tam z Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ESA: Poszukiwani ochotnicy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:42
Wybrani wezmą udział w symulacji lotu na Marsa. Eksperyment potrwa 520 dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ares wystartował i nawet wylądował

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 10:23
Pierwszy lot Ares 1X zakończył się sukcesem. Teraz czas na analizę danych z lotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecieli na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 14:00
W miniony czwartek rozpoczął się symulowany lot na Marsa. Potrwa 520 dni.
rozwiń zwiń