X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Nauka

ESA: Poszukiwani ochotnicy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:42
Wybrani wezmą udział w symulacji lotu na Marsa. Eksperyment potrwa 520 dni.
Audio

Brak pomysłu na najbliższe dwa lata? ESA czeka na zgłoszenia ochotników, którzy chcieliby wziąć udział w symulacji lotu na Marsa.

Trwający 520 dni eksperyment rozpocznie się w połowie 2010 roku. Załoga „lotu” będzie liczyła 6 osób. Jej zadaniem będzie przelot na Marsa i powrót na Ziemię, a także miesięczny pobyt na powierzchni Czerwonej Planety. Podobnie jak w przypadku zakończonego w lipcu 105-dniowego testu, ochotnicy w rzeczywistości spędzą cały ten okres w specjalnej izolatce w Moskwie. Naukowcy chcą sprawdzić, czy i w jaki sposób tak długa izolacja wpłynie na psychologiczną i fizjologiczną sprawność członków załogi.

“Misja” jest częścią programu Mars500, współorganizowanego przez ESA i rosyjski Instytut Problemów Biomedycznych. Zanim załoga „wyruszy” w podróż, przejdzie kilkumiesięczne szkolenie. Potem przejdzie przez etap 250-dniowej podróży na Marsa, 30-dniowej eksploracji planety (w tym celu wykorzystany zostanie specjalny symulator), a następnie podejmie podróż powrotną, trwającą 240 dni.

Kandydaci powinni mieć od 20 do 50 lat, cechować sie dobrym zdrowiem i nie mierzyć więcej niż 185 cm wzrostu. Oprócz tego muszą znać jeden z języków, które będą obowiązywały podczas “lotu” – rosyjski lub angielski. To nie wszystkie wymagane kwalifikacji: wskazane są również doświadczenie medyczne, biologiczne, umiejętność obsługiwania systemów podtrzymywania życia, umiejętności informatyczne i mechaniczne.

ESA dokona wyboru na podstawie wykształcenia, doświadczenia zawodowego, kondycji fizycznej i zdolności do funkcjonowania w niewielkiej grupie osób. Niestety, zgłaszać mogą się tylko obywatele państw należących do programu ESA-ELIPS, a zatem Austriacy, Czesi, Belgowie, Szwajcarzy, Niemcy, Duńczycy, Francuzi, Grecy, Włosi, Irlandczycy, Norwegowie, Holendrzy, Szwedzi i Kanadyjczycy. Ale może ktoś z naszych Czytelników ma takie obywatelstwo?

Szczegóły można znaleźć na: http://www.esa.int/callmars500. Termin upływa 5 listopada.

(ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Razem na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2009 09:41
Amerykańska i europejska agencja kosmiczna będą razem prowadzić badania na Marsie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Phoenix wylądował

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2008 07:31
Lądowanie sondy było z pewnością jednym z najtrudniejszych elementów całej misji Phoenix. Amerykański bezzałogowy lądownik marsjański Phoenix dotarł na powierzchnię Czerwonej Planety. Wylądował na północnym biegunie, gdzie jego głównym zadaniem będą badania meteorologiczne i poszukiwanie śladów wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczny wyścig trwa

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2008 19:17
Obecnie rusza nowy wyścig – na Marsa. To czerwona planeta jest głównym celem planowanych wypraw kosmicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA rezygnuje z łazika

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2010 13:14
Badający Marsa "Spirit" nie będzie już jeździł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W miesiąc na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 14:32
Dzięki silnikom plazmowym kosmiczne podróże będzie można znacznie skrócić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecieli na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 14:00
W miniony czwartek rozpoczął się symulowany lot na Marsa. Potrwa 520 dni.
rozwiń zwiń