X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Wszechświat dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 20:38
Równoległych wszechświatów jest więcej niż gwiazd na niebie.
Audio

Ile diabłów mieści się na główce szpilki? Takie pytania nurtowały kiedyś (dosyć dawno, wprawdzie) naukowców. Odpowiedzi nigdy nie znaleziono. Współcześni magicy nauki (w dobrym tego słowa znaczeniu) policzyli ile jest... wszechświatów równoległych.

A ile? 10 do 10 do 10 do 7 potęgi. To bardzo dużo zer. Tak dużo, że trudno sobie to wyobrazić. Liczba ta zapisana w systemie dziesiętnym nie zmieściłaby się w całym kosmosie. Sama potęga z liczby równoległych wszechświatów, gdyby ją zapisać na kartach znormalizowanego maszynopisu zajęła by 5 556 stron. Z tej racji nie będziemy jej tu prezentować w całej swej krasie.

Andrei Linde i Vitalij Vanchurin policzyli liczbę wszechświatów równoległych kalkulując, ile mogło być tak zwanych kwantowych fluktuacji, które pojawiły się tuż po wielkim wybuchu. W trakcie procesu zwanego inflacją, gdy świeżo narodzony wszechświat rozszerzał się w ogromnym tempie, owe fluktuacje, jak piszą naukowcy „zamroziły”się. Dziś każda z tych zamrożonych fluktuacji może być osobnych, równoległym wszechświatem, ze swoim specyficznym zestawem praw fizycznych. 

Najciekawsze jednak jest to, że liczba owych równoległych wszechświatów nie jest zależna od liczby kwantowych fluktuacji, ale od zdolności ludzkiego mózgu. Od ilości informacji, którą może on w ciągu życia zgromadzić. A ta wynosi 10 do potęgi 10 do potęgi 16. To też dość dużo zer. Według fizyków ze Stanfordu nie jest ważne, ile naprawdę mogło powstać równoległych kosmosów, ale to ile ich możemy zaobserwować. A nie możemy więcej niż może pomieścić nasz mózg.

Taki wniosek może wydawać się dziwaczny, jednak fizyka teoretyczna i świat kwantów są czasem bardziej dziwaczne, niż jest w stanie pojąć nasza, wydawałoby się nieograniczona wyobraźnia. Kluczowe dla rozważań o liczbie równoległych wszechświatów jest stwierdzenie, że ich istnienie jest ściśle związane z faktem ich obserwowania. Na tej samej zasadzie opierał się eksperyment z kotem Schrodingera, gdzie wynik mógł być ustalony wyłącznie, gdy został zaobserwowany przez klasycznego obserwatora.

„Gdy analizujemy istnienie wszechświata pewnego typu musimy tak naprawdę mówić o wszechświecie i o jego obserwatorze, który powoduje, że wszechświat ten jest „żywy” i zależny od czasu” - piszą naukowcy w pracy opublikowanej w Technology Review.

Linde i Vanchurin wyjaśniają, że policzenie liczby wszechświatów pozwala zbadać, jakie są szanse, że żyjemy w świecie, w którym obowiązują prawa fizyki, które w tej chwili obserwujemy.

Jedno jest pocieszające. Równoległych wszechświatów jest tyle, że gdyby każdy chciał żyć we własnym świecie, to dla wszystkich na pewno ich wystarczy.

Andrzej Szozda

źr physorg.com

Zobacz więcej na temat: inflacja kosmos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielkie bum!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2009 13:55
Nasza galaktyka, Droga Mleczna właśnie zderza się z inną, ciemną galaktyką!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybciej niż światło

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 07:38
Astrofizycy znaleźli rzeczywiste przykłady prędkości nadświetlnej w postaci impulsów radiowych płynących z pulsara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat to za mało

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 14:56
Wszystko co chciałeś wiedzieć o życiu w równoległych wszechświatach, ale bałeś się zapytać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Widzę ciemność

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 13:46
Ciemna materia i bozon Higgsa - taki plan odkryć założyli naukowcy z Wielkiego Zderzacza Hadronów. Jest to plan 4-letni.
rozwiń zwiń