X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Nauka

Naprawić nerwy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 13:50
Naukowcy zmusili neurony do komunikacji ze sztucznymi synapsami.
Audio

Chorzy z uszkodzonym rdzeniem kręgowym na całe życie pozostawali sparaliżowani. Jak dotąd nikomu nie udało się zmusić komórek nerwowych do regeneracji. Teraz naukowcy z Montreal Neurological Instytut and Hospital oraz z Uniwersytetu McGill pokazali, że istnieje metoda przywracania sprawności uszkodzonym nerwom.

W najnowszym numerze Journal of Neuroscience opublikowali wyniki badań, które pokazują, że komórki nerwowe mogą rosnąć tworząc aktywne i działające połączenia czyli synapsy. Synapsy te powstają na styku z malutkimi sztucznymi „koralikami” pokrytymi specjalną substancją zachęcającą komórki nerwowe do tworzenia połączeń.

Dr. David Colman szef grupy badaczy mówi, że dotychczasowe wysiłki naukowców zmierzające do przywrócenia do działania uszkodzonych nerwów miały na celu zmuszenie komórek do odrastania, czasem na odległość do 1 metra. To trudne, gdyż układ nerwowy człowieka wytwarza substancje, które zapobiegają swobodnemu odrastania komórek nerwowych. W zdrowym organizmie taka strategia ma sens. Nerwy nie mogą rosnąć sobie gdzie chcą. Ale w przypadku uszkodzenia oznacza to jedno – trwały paraliż.


Grupa dr Colemana postanowiła podejść do problemu inaczej. Zamiast hodować długie neurony skłoniła zdrowe, nieuszkodzone komórki  do tworzenia mikroskopijnych synaps, które przekazują sygnały do sztucznie stworzonych konektorów. Od tych konektorów można potem kierować sygnał sztucznymi nerwami do mięśni i w ten sposób przywrócić sparaliżowanym osobom możliwość poruszania się.

Jak skłoniono nerwy do budowania synaps do sztucznych konektorów. Użyto specjalnego światłoczułego podłoża. Promień światła zmieniał jego właściwości. Dzięki temu neurony rosły w właściwym kierunku.

Takie eksperymenty były już wcześniej, jednak jak mówi Dr Anna Lisa Lucido, nie udało się wykazać, że sztuczne połączenia działają. By to sprawdzić zabarwiono komórki nerwowe i stymulowano je prądem. Okazało się, że barwnik został przechwycony przez synapsy. A to znaczy, że sygnał jest przekazywany.

„Mamy nadzieję, że w ciągu pięciu lat będziemy mieli działające „urządzenie” i będziemy mogli przekazywać sygnały do sztucznych synaps i dalej poprzez komputer kierować je do odpowiednich tkanek”,  takich jak na przykład mięśnie. Ale nie tylko. Można wyobrazić sobie komputery sterujące w ten sposób pracą gruczołów, czy leczenie chorych po wylewach. Pole zastosowań jest praktycznie nieograniczone, włącznie z możliwością budowy biologicznych komputerów opartych o komórki nerwowe.

Eksperyment był dziełem zespołowej pracy naukowców z wielu dziedzin: biologów, neurologów, chemików, fizyków, uczonych zajmujących się nanotechnologią, czy też informatyków. Współczesna medycyna wymaga bowiem, by tak skomplikowanym tworem jak człowiek zajmowali się naukowcy ze wszystkich dziedzin.

Andrzej Szozda

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak