X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Zrekonstruowali twarz Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 05:43
Amerykańscy specjaliści odtworzyli na podstawie Całunu Turyńskiego twarz Jezusa.
Audio

Amerykańscy specjaliści pracujący dla kanału historycznego History.com zrekonstruowali w trójwymiarze twarz Jezusa. Podczas trwających rok prac opierali się na Całunie Turyńskim.

Bezcenna relikwia z Turynu od lat jest przedmiotem sporów naukowych. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z XIV wieku, a w obecnym miejscu przechowywania – turyńskiej archikatedrze – znajduje się od 1578 roku. W 1898 prawnik Secondo Pia wykonał pierwsze zdjęcie Całunu, a negatyw fotografii ukazał niezwykłe szczegóły. Odtąd wizerunek z Całunu nieustannie rozbudzał emocje.

Chociaż wyniki datowania radiowęglowego Całunu nie są jednoznaczne, nauka nie potrafi również zadowalająco wyjaśnić, w jaki sposób średniowieczni fałszerze mogliby wykonać podobny wizerunek. Od marca 2010 trwają badania nad nową metodą datowania tkaniny. Być może już wkrótce otrzymamy pewniejsze dane, co do wieku słynnej relikwi.

Tymczasem amerykańscy graficy, specjalizujący się w rekonstrukcji wizerunków, postanowili – na zlecenie kanału History.com – odtworzyć wygląd Osoby, która niegdyś była zawinięta w Całun. Ray Downing ze Studia Macbeth uważa, że dzięki najnowocześniejszym cyfrowym technikom obróbki obrazu jego zespołowi udało się odtworzyć wizerunek Jezusa Chrystusa.

Wizerunek może być zaskakujący, ponieważ nie przypomina żadnego z istniejących przedstawień Chrystusa, także tych stworzonych na podstawie Całunu. – Komputerowo oddzieliliśmy z wizerunku krew tak, by wisiała w powietrzu - tłumaczy Ray Downing. Ciało Chrystusa nie było przykryte całunem, ale nim owinięte, dlatego niektóre ślady krwi nie odzwierciedlają układu ran, ale powstały przypadkiem.

Ray Downing wykorzystał tę samą technikę w zeszłym roku, aby zrekonstruować twarz Abrahama Lincolna.

Film z rekonstrukcją został wyemitowany po raz w minioną środę.  Zobacz jego kluczowy fragment.

(ew/history.com/fronda.pl)

Zobacz więcej na temat: Jezus Chrystus
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Enigma" - czas polskich kryptologów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2007 10:32
Złamanie szyfru niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma” uznawane jest za jedną z największych zagadek II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy znalezisko podważy mit Całunu Turyńskiego?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 20:05
W Jerozolimie w grobie z czasów ukrzyżowania Jezusa archeolodzy znaleźli całun, którzy może podważać autentyczność Całunu z Turynu. Jest to pierwsze odkryte w Jerozolimie miejsce pochówku z czasów śmierci Chrystusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Akt zgonu” na Całunie Turyńskim

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2009 07:00
Watykańska badaczka odnalazła na Całunie Turyńskim odbicie „aktu zgonu” Jezusa Nazarejczyka.
rozwiń zwiń