X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Hakerzy zaatakowali LHC

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2008 15:40
Pojawiły się wątpliwości co do bezpieczeństwa Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Pojawiły się wątpliwości co do bezpieczeństwa Wielkiego Zderzacza Hadronów. Hakerzy zaatakowali sieć informatyczną laboratorium CERN w Genewie.

Greccy hakerzy włamali się do systemu komputerowego Europejskiego Ośrodka Badań Naukowych CERN, kontrolującego pracę LHC. Jak podaje "Daily Telegraph", w zostawionym komunikacie hakerzy podkreślili, że nie zamierzali przerywać pracy LHC, największego na świecie akceleratora cząstek elementarnych. Intencją Greckiej Grupy Bezpieczeństwa, bo tak nazwali się hakerzy, było jedynie ostrzeżenie o brakach w zabezpieczeniach.

Hakerzy nazwali informatyków z CERN "bandą uczniaków" i straszyli, "by z nimi nie zadzierać".
Naukowcy pracujący przy eksperymencie są bardzo zaniepokojeni. Grecka Grupa Bezpieczeństwa była "jedynie o krok" od systemu głównego komputera, kontrolującego przebieg eksperymentów. Czuwa on także nad całym system detektorów i gigantycznym magnesem ważącym 12 500 ton.

Jeśli hakerzy złamią zabezpieczenia drugiego poziomu, w wewnętrznej sieci informatycznej gigantycznego akceleratora cząstek, to będą w stanie wyłączyć niektóre podzespoły LHC. Ingerencja w głębsze poziomy systemu komputerowego zakłóciłaby działanie części detektorów cząstek elementarnych, najistotniejszych maszyn biorących udział w eksperymencie. Szczęśliwie jednak tym razem zmieniono jedynie jeden plik.

- Atak został bardzo szybko wykryty i wygląda na to, że nie wyrządził żadnych szkód. Udowodniono jednak, że nasz system można zhakować - powiedział rzecznik CERN James Gillies. - Mamy kilka poziomów sieci: ogólną i mocno zabezpieczoną, związaną m.in. z obsługą LHC - dodał.

Jak pisze "Daily Telegraph", hakerzy dostali się do wewnętrznej sieci CERN przez pocztę elektroniczną dzięki temu, że ktoś z pracowników otworzył jeden z milionów listów-spamu, jakimi zasypano ośrodek naukowy.

Paweł Zych

Na podstawie physorg.com

Czytaj także

Cyberataki na sieć energetyczną

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2009 12:46
Hackerzy spenetrowali systemy kontrolujące sieć energetyczną USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczny szybowiec

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 16:06
Pierwszy lot Falcona HTV-2 trwał 9 minut. Szybowiec osiągnął prędkość 20 Machów po czym kontakt z nim się urwał.
rozwiń zwiń