X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Nauka

Syryjskie cmentarze

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2007 16:29
W ostatnich latach wykopaliska odkrywają dotychczas nieznane starożytne cmentarzyska w Syrii.
Audio

W ostatnich latach wykopaliska odkrywają dotychczas nieznane starożytne cmentarzyska w Syrii. Badania odkrywają pochówki z najróżniejszych okresów historycznych. Dzięki tym odkryciom coraz lepiej poznajemy dawnych mieszkańców tych starożytnych ziem.

Kilka dni temu agencje doniosły, że w północnej w Syrii archeologowie odkryli cmentarz z czasów rzymskich, pochodzący z III w. n.e. Cmentarzysko o kształcie krzyża znajduje się ok. 710 km na północny wschód od Damaszku, w pobliżu miejscowości Nasiriya w prowincji Al Hasakah. Znaleziono tam monety, kawałki ceramiki i bransolety, należące do późnej kultury aramejskiej. Obecnie trwają dalsze badania, które mają na celu pogłębienia wiedzy naukowców na temat tego miejsca. Ten rejon Syrii ma długą tradycję związaną z Aramejczykami, którzy zamieszkiwali okoliczne ziemie od stuleci. Tu, w miejscowości Tell Facharije (starożytne Sikan), znaleziono jedną z najstarszych aramejskich inskrypcji, spisaną w IX w. p.n.e. na rozkaz Had-Yit’i, władcy Gozan (oddalone o 2 km Tell Halaf). Do dzisiaj 13% ludności prowincji Al Hasakah to Asyryjczycy - chrześcijanie mówiący we współczesnej odmianie aramejskiego.

Natomiast parę dni wcześniej w ruinach Palmyry, jednego ze wspaniałych miast rzymskiego Bliskiego Wschodu, znaleziono cmentarz datowany na II wiek n.e. Odkryto tam także unikatowe wapienne płyty. Jedna z nich przedstawia dwóch mężczyzn stojących obok obładowanego wielbłąda, prowadzonego przez młodego chłopca. Płyta datowana jest na II w. n.e. Płaskorzeźba jest wykonana w typowym dla Palmyry stylu, łączącym wpływy sztuki rzymskiej i wschodniej. Ta maniera jest wizytówką sztuki palmyreńskiej. Szczyt rozwoju Palmyra przeżywała w III w. n.e., kiedy to pod panowaniem królowy Septymii Zenobii Palmyreńczycy zrzucili zwierzchnictwo Rzymu i narzucili tymczasowo swoją władzę rzymskim prowincjom na wschodzie. Jednak w latach 272-273 cesarz Aurelian zdołał pokonać Zenobię, a Palmyra od tego czasu straciła na znaczeniu. Palmyreńczycy także mówili w odmianie języka aramejskiego i na terenie swojego miasta zostawili po sobie wiele inskrypcji w tym języku. Wykopaliska w Palmyrze prowadzi także polska misja z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Parę miesięcy wcześniej misja amerykańskiego Johns Hopkins University pod dyrekcją prof. Glenna Schwartza dokonała odkrycia dużo starszego cmentarzyska z wczesnej epoki brązu (2500-2200 p.n.e.) w Umm el-Marra, 56 km na wschód od Aleppo i 320 km na północ od Damaszku. Są to prawdopodobnie groby królewskie, a zawierają szkielety dorosłych, a także niemowlęta i dzieci, niektóre ubrane w złoto, srebro i lapis lazuli. Znaleziono także kości zwierząt, np. szczeniąt czy małp, które świadczą o ofiarach z tych stworzeń. Zdaniem prof. Schwartza to typowe dla pochówków tego regionu.

Badacze sądzą, że Umm el-Marra to starożytna Tuba, stolica niewielkiego królestwa mieszczącego się na szlaku wiodącego z Mezopotamii nad Morze Śródziemne. Tuba najprawdopodobniej była sojusznikiem dużo bardziej potężnego miasta Ebla, które dominowało w tym regionie w połowie trzeciego tysiąclecia p.n.e. Zespół z Johns Hopkins University prowadzi tam badania od 1994 roku i oprócz licznych pochówków, znaleziono także pozostałości domów, pieców garncarskich, instalacji metalurgicznych i murów obronnych.

Kolejne cmentarzysko znaleziono w 2004 roku w Gharieh, 40 km na południe od As-Suwajda w południowej Syrii. Ten cmentarz pochodzi z okresu nabatejskiego (400 p.n.e. - 100 n.e.). Architektura tego miejsca przypomina architekturę palmyreńską. Na cmentarzu znaleziono buteleczki po perfumach, drobne wyroby ze szkła i gliniane lamy oliwne. Niektóre przedmioty świadczą o ciągłości kulturowej sięgającej okresu aramejskiego.

Tytus Mikołajczak

Na podstawie: m.in. New York Times, Yahoo News

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Język Chrystusa w Syrii?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2007 14:33
Zakonnicy z klasztoru w Ma`loula twierdzą, że mówią w języku Chrystusa. Czy mają rację?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na tropie starożytnej kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 20:10
Syria: polscy archeolodzy odkrywają w Qaramel pozostałości zagadkowej, przedneolitycznej kultury
rozwiń zwiń