X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Nauka

EKOLOGIA: Człowiek lepszy od niedźwiedzia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2007 06:21
Dzikie klępy wolą rodzić w pobliżu ludzi, niż w dzikich ostępach z groźnymi drapieżcami
Audio

 

O różnych skutkach przebywania ludzi na obszarach chronionych pisano wielokrotnie, ale obserwacje przeprowadzone w rozległych parkach narodowych Yellowstone i Grand Teton oraz w otaczających je górach ujawniły jeszcze inny aspekt tej sprawy. Okazuje się, że ciężarne samice łosi czując nadchodzący czas porodu, zbliżają się wyraźnie do miejsc, gdzie bywają ludzie np. do dróg lub obozowisk, czyli traktują naszą infrastrukturę jako osłonę przed niebezpieczeństwem. A tym niebezpieczeństwem są dla nich – a przede wszystkim dla ich nowonarodzonych maluchów - oczywiście duże drapieżniki, takie jak niedźwiedzie, które tak blisko do człowieka nie podejdą wyczuwając, że mogą być przez nas potraktowane mniej tolerancyjnie. Podobne zachowania odnotowano także w przypadku innych gatunków na innych obszarach – np. małp, jeleni a nawet słoni. Ich lęk przed człowiekiem jest w tych szczególnych sytuacjach mniejszy, niż lęk przed drapieżnikami.

 

Źródło: BBC 

Zobacz więcej na temat: BBC ekologia poród
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cały świat pogrąży się na godzinę w ciemnościach

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2010 12:33
W ponad czterech tysiącach miast w 125 krajach na godzinę zgaśnie światło. 27 marca to bowiem dzień, w którym tradycyjnie organizowana jest Godzina dla Ziemi - globalna akcja na rzecz oszczędzania energii i ratowania klimatu.
rozwiń zwiń