X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Nauka

Z zielonym do góry

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2007 06:10
Zielone domy łagodzą skutki ocieplenia kliematu
Audio

Pokrycie dachów oraz ścian budynków w miastach zielenią, żywymi roślinami, może znacząco obniżyć temperaturę otoczenia – stwierdzili naukowcy z Wielkiej Brytanii. Moda na zielone dachy trwa już od pewnego czasu i niejeden nowoczesny dom, zwłaszcza w bogatych krajach, takich jak np. Szwajcaria, ma na czubku mniejszy lub większy ogród, ale okazuje się, że stwarza on nie tylko warunki do relaksu, lecz wpływa na mikroklimat. Efekt wyraźnie wzmacniają ściany, po których wznoszą się w górę rozmaite pnącza. Badacze stworzyli symulacje komputerowe otoczenia budynków i ich wnętrza w kilku miastach świata m.in. w subarktycznym Montrealu, umiarkowanym Londynie, wilgotnym Mumbaju czy gorącym i suchym Rijadzie w Arabii Saudyjskiej i stwierdzili, że np. w Rijadzie temperatura w przerwie między porośniętymi zielenią budynkami jest w dzień o 9,1 st C niższa, niż w analogicznej konfiguracji – ale bez zieleni. W Londynie i Montrealu ta różnica wynosi ponad 4 st. C. Efekt jest mniejszy, gdy jedynie ściany są zielone. Rośliny działają w dwojaki sposób: po pierwsze absorbują mniej ciepła wysyłanego przez Słońce niż gołe mury, a po drugie ochładzają powietrze przez naturalne wyparowywanie wody w procesie transpiracji. Globalne ocieplenie jest szczególnie odczuwalne w wielkich miastach, więc zazielenianie budynków ma sens i realnie mogłoby zmniejszyć konieczność korzystania z nieobojętnej dla środowiska klimatyzacji. Niestety, na razie zakładanie ogrodów dachowych jest zarówno trudne jak i kosztowne.

Źródło: New Scientist

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuczne wyspy w Holandii i Słowenii

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2008 11:21
Nowy rok 2008 przynosi zapowiedź zmian... geograficznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zielony" lot Boeinga z Paryża do Miami

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2010 10:41
Linie lotnicze Air France dokonały pierwszego "ekologicznego" przelotu nad Atlantykiem, na trasie Paryż-Miami. Podczas lotu wybrano m.in. optymalną wysokość i prędkość w celu zmniejszenia zużycia paliwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasywny budynek zużyje 80 proc. energii mniej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 16:16
Do 2012 roku w Katowicach powstanie tzw. biurowiec pasywny, który dzięki nowoczesnym technologiom i instalacjom będzie potrzebował nie więcej niż 12 proc. tradycyjnej energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czyste powietrze dzięki roślinom

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 16:09
Powietrze w pomieszczeniach może być niekiedy nawet 12 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz...
rozwiń zwiń