X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Susły spokojnie idą spać

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2007 23:41
Przynajmniej część susłow perełkowanych jest w Polsce bezpieczna
Audio

 

Już znikają z naszych oczu susły perełkowane na lotnisku w Świdniku. Na trawiastym, starannie strzyżonym terenie żyje największa w Polsce populacja tych sympatycznych zwierzątek, licząca ok. 11 tysięcy osobników i nie przeszkadzają im zupełnie głośne silniki samolotów. A znikają, bo po prostu idą już spać do głębokich nor, by ponownie pojawić się na powierzchni w kwietniu. Susły mogą zasnąć spokojnie, ponieważ chmury gromadzące się nad nimi zostały rozproszone i zwierzęta nie znikną naprawdę. Na terenie ich kolonii miało powstać znacznie większe lotnisko do obsługi ruchu pasażerskiego, ale – co niezwykłe w naszej rzeczywistości – zainteresowane budową strony, nie rezygnując z pomysłu, znalazły inne rozwiązanie. Zdecydowano się wykupić dodatkowo ponad 130 ha z większego kompleksu leśnego, leżącego w pobliżu i przesunąć pas startowy. Także w tym wypadku wybrano wariant w miarę możliwości oszczędzający przyrodę.
Susły perełkowane są wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi gatunków ginących, są też chronione w ramach sieci Natura 2000. Jako zwierzęta stepowe wybierają do życia użytkowane pastwiska i łąki, czyli tereny, gdzie niska trawa umożliwia im łatwe i szybkie dostrzeżenie drapieżników. W utrzymywaniu takich terenów we właściwym stanie uczestniczy m.in. finansowo fundacja Ekofundusz i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Susły o charakterystycznym biało nakrapianym futerku występują niemal wyłącznie na Lubelszczyźnie, a także w obrębie Zespołu Zamojskich Parków Krajobrazowych.

Zobacz więcej na temat: ekologia POLSKA Lublin
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kosmiczna elektrownia w domu: Bloom Box

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 11:43
Będzie energetyczny przełom - miniaturowa elektrownia może zasilać domy i firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spalarnia odpadów w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2010 06:23
Ma kosztować ponad 500 milionów złotych. Są już na ten cel zarezerwowane unijne pieniądze - ponad 300 milionów złotych. Projekt systemu zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie, bo tak oficjalnie nazywa się przedsięwzięcie dotyczące spalarni odpadów, od roku figuruje na liście tzw. kluczowych projektów unijnych.
rozwiń zwiń