X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Bliżej, dalej…

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2007 06:05
Ukazał się katalog danych o odłegłościach do 100 tysięcy gwiazd

Dziesięć lat poświęcił dr Floor van Leeuwen z Cambridge na zweryfikowanie danych przesłanych przez satelitę Hipparcos (High Precission Parallax Collecting Sattellite), działającego w latach 1989-1993. Był to nietypowy satelita. Wysłany przez ESA, miał służyć do badań astrometrycznych, czyli wyznaczyć  m.in. odległości do gwiazd, ich pozycje i ich ruch własny. Mimo pewnych komplikacji udało mu się zrealizować te zadania, ale jak się później okazało - chociaż wykonał imponującą pracę, niektóre z obliczeń były obarczone błędami. Dzięki satelicie ustalono położenie ok. 120 tysięcy gwiazd i w 1997 r opublikowano je w specjalnym katalogu. Teraz, dzięki gigantycznej pracy astronoma ukazuje się nowy katalog z doprecyzowanymi informacjami, dotyczącymi ponad 100 tysięcy gwiazd. Europejska Agencja Kosmiczna planuje wysłanie następcy Hipparcosa na początku przyszłej dekady. Jego imię to Gaia.


Źródło: BBC

 

 

Czytaj także

Niebo jest pełne ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2008 13:02
Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym znajduje się glob niewiele większy od Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapłodnić gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 11:10
Nie wiemy, jak na Ziemi pojawiło się życie. Ale naukowcy wiedzą, jak zasiać je na innych planetach. I nie zawahają się tego zrobić. Czy słusznie?
rozwiń zwiń