X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Pożyteczni najeźdźcy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2007 09:18
Obce gatunki ptaków ratują hawajskie lasy
Audio

Hawaje są jednym z najbardziej opanowanych przez obce gatunki obszarem na Ziemi. Ponad 4600 gatunków roślin i 140 ptaków zostało tu sztucznie wprowadzonych przez człowieka, stając się w wielu wypadkach pogromcami rodzimej, lokalnej flory i fauny. Całe lata przyrodnicy starali się przynajmniej ograniczać ekspansję obcych gatunków, aż nagle – po dokładniejszych badaniach, których wyniki opublikowano właśnie w „Conservation Biology” – okazało się, że gdyby nie ci intruzi, hawajskie lasy byłyby bliskie zagłady. Rdzennie hawajskie ptaszki najchętniej bowiem żywią się owadami lub nektarem i tylko jeden z gatunków jada owoce leśnych drzew, przyczyniając się do rozprzestrzeniania nasion. Jego rola, ze względu na ilość, jest jednak znikoma. Natomiast owoce i nasiona zjada właśnie chętnie kilka różnych ptaków sprowadzonych na Hawaje i – co więcej – gustują one w gatunkach roślin rosnących tam od stuleci. To tłumaczy też, dlaczego w lasach posadzonych w latach 60. ubiegłego wieku dla potrzeb przemysłu drzewnego, składających się przede wszystkich z obcych gatunków, widać coraz więcej młodych drzewek gatunków rodzimych.

Źródło: Nature
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europa liczy ptaki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2007 06:10
Europejski Dzień Ptaków to okazja dla każdego, by dokładniej przyjrzeć się przyrodzie
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór odkrywców: Ptasie odloty

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2009 20:09
Zaprasza Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pióra jak kocie wąsy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2010 14:40
Ptasie pióra pomagają poznawać otoczenie za pomocą dotyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Straż nie zawsze może pomóc przymarzniętym ptakom

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 11:51
Mroźna zima to czas kiedy straż pożarna przyjmuje sporo zgłoszeń o przymarzniętych do lodu ptakach. Jak się okazuje, taka troskliwość bywa bardzo kosztowna. Koszt jednego takiego wyjazdu strażacy szacują na około tysiąc złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto będzie przynosił dzieci? Coraz mniej bocianów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 07:28
Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków szacują, że tej wiosny od 30 do 40 procent bocianich gniazd w woj. warmińsko-mazurskim pozostanie pustych. Być może niektóre z nich zostaną jeszcze zasiedlone, ale na pewno nie wszystkie.
rozwiń zwiń