X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Dynia zbawieniem diabetyków

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2007 08:42
Aktywne składniki odkryte w miąższu dyni mogą zastąpić insulinę, donoszą badacze z Chin.


Aktywne składniki odkryte w miąższu dyni mogą zastąpić insulinę, donoszą badacze z Chin.

Substancje zawarte w ekstrakcie z dyni stymulują regenerację komórek trzustkowych beta u szczurów z cukrzycą. Sekretem zbawiennych właściwości jest duża zawartość przeciwutleniaczy oraz substancji zwanej D-chiro-inozytolem, regulującej aktywność insuliny. Podniesienie poziomu insuliny we krwi prowadzi do obniżenia poziomu cukru, to z kolei owocuje obniżeniem ilości wolnych rodników tlenowych, uszkadzających między innymi, odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny komórki beta.

Badacze z grupy professora Tao Xia z Uniwersytetu East China wykazali, że chore na cukrzycę szczury laboratoryjne, którym podawano ekstrakt z dyni, po pewnym czasie miały w osoczu tylko o 5% mniej insuliny niż zdrowe zwierzęta. Podobnie przedstawiała się też liczba aktywnych komórek beta trzustki.

Według naukowców ekstrakt z dyni może nie tylko działać profilaktycznie u osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na cukrzycę insulinozależną, ale również ograniczać w znacznym stopniu zapotrzebowani na insulinę osób już chorych. A gra warta jest świeczki, cukrzyca jest jedną z największych zmor ludzkości, szacuje się, że chorych jest na nią blisko ćwierć miliarda osób, a więc blisko 5% mieszkańców naszej planety!

Jakub Urbański

Na podstawie: Science Direct

Zobacz więcej na temat: Chiny cukrzyca medycyna

Czytaj także

Jaka jest sytuacja chorych na cukrzycę?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2009 14:47
Mimo wielu próśb i apeli kierowanych przez lata do kolejnych Ministrów Zdrowia, potrzeby chorych są ciągle spychane na margines!
rozwiń zwiń