X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Ciemne chmury nad Azją

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2007 09:05
Grube na 2 km brązowe chmury podgrzewają atmosferę

Ciemne chmury – dosłownie i w przenośni. Grube warstwy brązowych chmur zalegających nad subkontynentem indyjskim, pełne rozpylonych zanieczyszczeń, przede wszystkim sadzy, ale także  np. metali i innych drobin, zbadano ostatnio przy pomocy trzech bezzałogowych samolotów. Po wykonaniu 18 lotów nad chmurami, pod nimi i wewnątrz oraz zrobieniu licznych pomiarów wykazano, że obłoki absorbując promienie słoneczne bardzo podgrzewają dolne warstwy atmosfery i mają znaczący wpływ na globalne ocieplenie – porównywalny z dwutlenkiem węgla. Nie dopuszczają wprawdzie promieni bezpośrednio do lądu pod spodem, więc lokalnie chłodzą, chronią przed Słońcem, ale ogrzewając się przenoszą efekt w inne miejsca kuli ziemskiej. Zanieczyszczenia węglowe w aerozolu w chmurach pochodzą przede wszystkim z setek milionów azjatyckich palenisk domowych, a także z pożarów i przemysłu. Ocieplenie klimatu jest dla tego rejonu świata szczególnie groźne, ponieważ powoduje masywne topnienie lodowców w Himalajach, zasilających wielkie rzeki w Azji.

Źródło: Scientific American

 Czytaj także

Klimat zaczeka

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 10:44
Nie ma porozumienia w sprawie redukcji emisji CO2 przez klimatycznym szczytem w Kopenhadze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna jako efekt ocieplenia?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 13:34
Jednym z czynników wpływających na wojowniczość mieszkańców Afryki mogą być... zmiany klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanieczyszczone powietrze w miastach

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 06:22
U osób, które mieszkają przy najbardziej ruchliwych ulicach, występuje cztery razy większe ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego w porównaniu z osobami mieszkającymi na wsi. Wkrótce tysiące warszawiaków zostanie objętych badaniami na wydolność płuc.
rozwiń zwiń