X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

EKOLOGIA: Gąbki napędzane metanem

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2007 09:43
Odkryto organizmy uznane za dawno wymarłe

 

Gąbki szkliste, o krzemionkowych elementach ciała, są niezbyt często spotykanymi zwierzętami, a te gatunki, które żyją w koloniach i tworzą rafy uznano za wymarłe przed ok. 100 tys lat. Uważano tak do niedawna, bo w roku 1991 u brzegów Kanady znaleziono niewielkie skupisko tych organizmów, a półtora miesiąca temu podobnego odkrycia dokonano w pacyficznych wodach stanu Waszyngton, w odległości 30 mil od brzegu. Jest to jednak zupełnie inny ekosystem niż ten z Kanady. Gąbkowa rafa, otoczona niezamieszkałymi połaciami dna oceanicznego dna, rozciąga się na długości ponad 100 metrów i osiąga wysokość 2-4,5 m, chociaż pojedyncze organizmy nie przekraczają 50 cm. Na rafie żyje mnóstwo innych gatunków – ryb, krewetek, krabów. Odkrywca rafy, Paul Johnson z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, porównał ten ekosystem do „zatłoczonego akwarium w japońskiej restauracji”. Ale najciekawsze jest źródło pokarmu gąbek, pośrednio bowiem ich egzystencja zależy od... podwodnych złóż metanu, który wydobywa się z nieszczelności dna. Metan wykorzystują liczne bakterie, a nimi żywią się te niezwykłe gąbki. Do najbardziej znanych gąbek szklistych, ale wolnopływających, należy tzw koszyczek Wenery.

 

 

Źródło: New Scientist 

 

 

 

Czytaj także

Koniec z indywidualnym korzystaniem z samochodów?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 18:40
Car-sharing to samochodowa komuna – pomysł na oszczędzanie i ochronę środowiska. Moda na ten sposób użytkowania samochodu może sprawić, że za 16 lat spadnie zapotrzebowanie na milion pojazdów.
rozwiń zwiń