X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

MEDYCYNA: Wiara w terapię

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2007 09:25
Naukowcy badają na jakiej zasadzie działa placebo

 

Efekt placebo, czyli wyraźny leczniczy efekt powodowany przez substancję, która lekiem nie jest, uzyskiwany u pacjentów wierzących, że to „coś” powinno im pomóc, był wielokrotnie opisywany. To tak, jakby wyleczyć kogoś na przykład tabletkami z cukru pudru, zamiast aspiryną – pod warunkiem jednak, że chory jest przekonany o prowadzeniu właściwej kuracji. Naukowcy z University of Michigan postanowili zgłębić to zjawisko i eksperymentalnie, na grupie wolontariuszy, sprawdzili m.in. za pomocą MRI (obrazowania rezonansu magnetycznego) oraz PET (pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej) co dzieje się w ich mózgach. Już wiadomo, że w odczuwaniu poprawy samopoczucia podczas terapii bierze udział neuroprzekaźnik dopamina i  struktura mózgu o nazwie jądro półksiężyste. Im więcej dopaminy do niego docierało, tym efekt placebo był silniejszy. A co jeszcze bardziej interesujące – placebo działało najskuteczniej na osoby, które generalnie mają pozytywny, optymistyczny stosunek do życia, przewidują raczej sukcesy niż porażki i wierzą w oferowane leczenie. Chętniej też na przykład oddają się grom hazardowym licząc na przyjemność i zyski. Wyniki badań mogą mieć znaczenie w przyszłości w sterowaniu przez lekarzy efektem placebo i regulowaniu metod terapeutycznych u różnych osób, ale autorzy badań zastrzegają, że są to dopiero pierwsze tego rodzaju testy i trzeba jeszcze sporo sprawdzić.

 

Źródło: Nature 

 

 

 

Zobacz więcej na temat: medycyna

Czytaj także

Jesteśmy w ogonie Europy: źle leczymy raka

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 06:44
Nowotwory są drugą, po chorobach krążenia, przyczyną zgonów w naszym kraju
rozwiń zwiń