X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Arktyka się rozpływa

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2008 09:21
W tym roku po raz pierwszy całkowicie może zniknąć z Bieguna Północnego lód.

Jak donosi „Independent”, w tym roku po raz pierwszy całkowicie może zniknąć z Bieguna Północnego lód. Ma to nastąpić już we wrześniu.

Jeszcze niedawno badacze uważali, że lodowa powłoka może zniknąć z Bieguna najwcześniej za 20 lub 30 lat. Procesy topnienia zachodzą jednak dużo szybciej niż wcześniej sądzono. Arktyka po prostu rozpływa się na naszych oczach.

Dane satelitarne z ostatnich tygodni pokazują, że tempo topnienia lodu jest w tym roku szybsze niż w ubiegłym, kiedy to osiągnęło historyczny rekord. W letnim topnieniu lodu nie byłoby nic złego, gdyby nie to, że ze względu na wysoką temperaturę, powłoka lodowa nie ma szans się odtworzyć w czasie zimy. Właśnie dlatego stopniowo znika, a granica lodu za kołem podbiegunowym zaczyna się zaledwie około 1100 km od samego Bieguna. "Naukowcy, którzy specjalizują się w rejonach polarnych, sądzą, że prawdopodobieństwo całkowitego stopnienia pokrywy lodowej na Biegunie Północnym wynosi tego lata ponad 50 proc., ponieważ gruba zwykle warstwa lodu, która powstawała tam przez wiele lat, zanika i jest zastępowana połaciami cieńszego lodu, który narasta zaledwie w rok" – pisze „Independent”.
Jednoroczny lód jest cienki, nie przekracza metra grubości  i latem szybko topnieje, aby potem znów się odtworzyć,  naukowców martwi zaś przede wszystkim lód, który narastał w Arktyce przez lata. To on zanika i to nieodwracalnie - 8 miesięcy temu grubość pokrywy osiągnęła swoje historyczne minimum.

Jak twierdzą geofizycy, topnienie lodu na biegunach zdarza się okresowo i przez 70 proc. swoich dziejów Arktyka istniała bez lodu. Teraz zanikanie lodowej powłoki zrzuca się głównie na efekt cieplarniany, choć, jak przyznają naukowcy, topnienia nie powstrzymałoby nawet gwałtowne zaprzestanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Całkowity zanik lodu będzie zagrożeniem dla wielu gatunków zwierząt, np. niedźwiedzia polarnego, ale, jak podkreśla z kolei „Independent”, umożliwi eksploatacje ukrytych pod lodem złóż naturalnych.

(ew)

Zobacz więcej na temat: ekologia

Czytaj także

Rośliny też blogują

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2008 10:42
Rośliny mają nam wiele do powiedzenia. Od niedawna mogą wysyłać informacje i blogować... Od zawsze ogrodnicy wiedzą, że aby rośliny zdrowo rosły, trzeba zwracać uwagę na wysyłane przez nie sygnały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Decyzja w sprawie odłowów wielorybów?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2009 11:56
Międzynarodowi negocjatorzy mają nadzieje na kompromis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękno podwodnego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 11:00
Olbrzymie oceanarium w Okinawie w HD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratujmy nosorożce

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 14:32
Międzynarodowi zoologowie podjęli desperacką próbę ratowania rzadkiego gatunku nosorożców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Satelity na straży Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 18:00
Morze Bałtyckie na bieżąco kontrolował będzie system SatBałtyk.
rozwiń zwiń