X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Nauka

Co za dużo, to niezdrowo

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2007 13:29
Nadużywanie multiwitamin może prowadzić do groźnych komplikacji i uzłośliwienia nowotworów.

Ta stara prawda sprawdza się także w stosunku do preparatów witaminowych. Nadużywanie multiwitamin może prowadzić do groźnych komplikacji i uzłośliwienia nowotworów - stwierdzili amerykańscy naukowcy, monitorujący, w ramach projektu Narodowego Instytutu Raka, badania nad rakiem prostaty.

Wśród blisko 300,000 uczestników badań nie stwierdzono wprawdzie bezpośredniej zależności między ilością zażywanych multiwitamin a częstością zapadania na raka prostaty, okazało się jednak, że witaminy sprzyjają uzłośliwianiu się tego nowotworu. Efekt jest wyjątkowo silny zwłaszcza w tych przypadkach, kiedy witaminom towarzyszą suplementy diety zawierające selen, cynk i beta-karoten.

Tak naprawdę większości z nas sprzedawane bez recepty para-leki w postaci multiwitamin nie są potrzebne do zdrowia. Wiele zwiedzionych reklamami osób łudzi się, że, łykając witaminy, jest w stanie skompensować niezdrowy tryb życia, złą dietę i stres. Tymczasem okazuje się, że stosowane bez zdrowego rozsądku preparaty nie tylko nie są obojętne dla naszego zdrowia, ale mogą mu całkiem poważnie zaszkodzić.

Jakub Urbański

Na podstawie: Science Direct

Czytaj także

Przed wirusem HIV mogą uchronić banany

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 14:25
Według naukowców lektyna uzyskana z bananów jest równie skuteczna jak stosowane obecnie niektóre leki przeciw HIV
rozwiń zwiń